Murat Yıldız’ın Kaleminden CHP Kongresi

Murat Yıldız’ın Kaleminden CHP Kongresi
Advert
Cumartesi günü yapılan CHP Adana İl Kongresi, partide onulmaz yaralar açıldığını her şekilde ortaya koydu. Bu onulmaz yarayı açan, bu büyük tahribatı yaratan ise hiç şüphesiz Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın ta kendisidir. 
Partililer resmen birbirine düşman olmuş. Herkes birbirine kin ve nefret duyuyor. 
*
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, kongrede, “Bir CHP'li çıkar ‘Ben ne olacağım?’ derse derhal CHP'den istifa etsin. Delege hesabı yapanların partide işi yoktur. Parti içinde asla kavga istemiyorum. Birbirine sırtını dönen insanların hiçbirisi bu partide bir yere gelemeyecek” dediğinde alkışlayanlar,  o salondan çıktıktan sonra birbirine girdi. 
 Sataşmalar, kürsüdeki konuşmalara müdahale, küfürler, hakaretler havada uçuştu. Kürsü önündeki itiş kakış sırasında bir partili bardak fırlattı. Dr. Anıl Tanburoğlu bir konuşma yaptı, salon birbirine girdi. İl Başkanı Ayhan Barut, tarafları yatıştırmakta güçlük çekince Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin ile sahneye çıkıp taraflara çağrı yaptı. Barut ile Çetin de sağduyu çağrısı yaparken Zeydan Karalar ağzını bile açmadı. Daha sonra blok liste oylaması yapılacağından seçim güvenliği için tüm partililer salon dışına alındı. Blok liste oyması için sadece delegelerin yeniden salona alınması sağlandı. 
Divan başkanlığı yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, son derece titiz davrandı. Karabıyık, son ana kadar salon dışındaki delegelerin aranıp salonu getirilmesi için anons yaptı. Seçimde şaibeye asla geçit vermeyecek bir titizlik gösterdi. Salonda yükselen tansiyonun düşmesi için çok çaba gösterdi. Kendisi teşekkürü fazlasıyla hak ediyor. 
Gerginlik, kavga gürültü ve CHP’ye hiç yakışmayan rezillikleri bırakırsak, kongrede neler yaşandığına bir bakalım; 
Liste defalarca gitti geldi. Son listede kadın kotasına uyulmadığı ortaya çıkınca kimi eşini, kimi kızını asil listeye aldırdı. Kendileri de yedeğe geçti. Buradaki amaç, daha sonra eşlerini, yakınlarını asıl üyelikten istifa ettirip yedekten tekrar yönetime girmek. Ne kadar basit ve çirkin bir yöntem değil mi bu? 
Ceyhan ilçe seçimlerinde çarşaf liste yapan, bunun için kutlanan, övülen takdir edilen en genç ilçe başkanı yani Ceyhan İlçe Başkanı Kadir Aydar, blok listeyi destekledi. Personeli Hacı Ali Güleçyüz’ü listeye aldırdı. Ayrıca personeli Şevket Açan’ın kızkardeşi Gizem Açan’ı da listeye aldırdı. Bir iddiaya göre de amca kızını kadın kolu başkanlığına hazırlıyor. Kadir Aydar,  Zeydan Karalar ile iki yönetim kurulu ve iki kurultay delegeliği için anlaşıyor. Zeydan Karalar, Kadir Aydar’ın verdiği bir ismi eleyip kendi adamını kurultay delegeliğine yazınca da Aydar salonu terk edip gitti. Aydar’ın personeli ve kardeşi de yönetimde. 
Listede kadın kotasına uyulmadığı ortaya çıktığında Nejat Altınok asilden yedeğe geçerken, asile Sevgi Altınok geçiyor. Tuncay Tuluk ismi asilden çıkıyor, Hülya Tuluk gidiyor. Kongrede Ayhan Barut, özellikle gazetecilere büyük kolaylık sağladı. Bu nedenle kendisine teşekkür ediyoruz. 
Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, “Bu partide bir kişi eğer bir davanın insanı değilse bu partide işi yoktur. Bizim sorumluluğumuz diğer partilerin sorumluluğuna benzemez. Biz savaş meydanlarında kurulan bir partiyiz” dedi kongrede. 
İşte o partiyi; Adana’da aile, eş, dost partisine döndürdüler. Rezil ettiler, ayrıştırdılar. Aslında Genel başkanı bile takmayan bir Zeydan Karalar gerçeği var, Adana’da. Partiyi paramparça etti. İş verdiği, yanına aldığı, sahip çıktıklarıyla diğer partilileri kutuplaştırdı. AKP’nin tek adamlık uygulamasından, biat kültüründen hiç bir farkı olmayan bir süreç başlattı. Kongrede, partinin önemli isimleri, iktidar milis güçleri kurarken; yarın CHP ve muhalifleri sokağa çıkarmayacak hale getirmek gibi ortada çok kötü bir niyet varken; bunun altyapısı Halk Özel Harekat, Osmanlı Ocakları gibi yapılarla hazırlanırken; neyin paylaşılamadığını sorguladı. Peki Zeydan Karalar’ın yarattığı tahribatla Adana nasıl 2019 seçimlerinde başarılı olacak?
babameraba
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Taş, Sopa ve Silahlar Konuştu: Toplam 4 Yaralı
Taş, Sopa ve Silahlar Konuştu: Toplam 4 Yaralı
Tezcan: Adana’ya Film Platosu Kuracağız
Tezcan: Adana’ya Film Platosu Kuracağız