ÇMO’dan “Hava Kirliliği ve “Partikül” Uyarısı

ÇMO’dan “Hava Kirliliği ve “Partikül” Uyarısı
Advert

Doğan “2017’de yasal limitler 88 defa aşıldı”

“Yerel yöneticiler ve denetim yetkisi olanlar dikkatli olmalı”

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Adana Şube Başkanı Kenan Doğan, 2017 yılını Çevre anlamında değerlendirdi ve son zamanlarda artış gösteren hava kirliliği nedeniyle, izleme ve denetleme yetkisine sahip kurum yöneticilerinin dikkatini bu yöne çekerek, denetimlerin sıklaştırılması çağrısında bulundu. 

Adana’nın çok değerli bir coğrafyada yer aldığını anımsatan Doğan,  “ Narenciyesi, dört mevsim ürün alınabilen verimli toprakları, sıcakkanlı insanları ve yetiştirdiği yazarları, sanatçılarıyla güneyin en önemli nadide illerindendir. Maalesef bu kadar güzelliğe ve değere sahip olan ilimizin, son yıllarda yaşadığı çevresel sorunlar, tüm uyarılarımıza rağmen devam etmektedir” dedi.

“TAHRİBATLAR ÇEVREYİ OLUMSUZ ETKİLİYOR”

Kentte yaşayanların hayatının; yaşanan çevresel tahribatlar nedeniyle olumsuz şekilde etkilendiğini ifade eden ÇMO Adana Şube Başkanı Doğan, şöyle konuştu;

“Kentin çevresel tahribatlarına karşı, özellikle yerel yöneticilerin birçok noktada sessiz kalması, çözüm arayışlarında kendilerini var edememeleri, çevre sorunları konusunda yalnızlık yaşadığını da göstermektedir. Adana; yaz aylarında hububat hasadıyla birlikte anız yangınlarının sebep olduğu ve kış aylarında da ısınma amaçlı kullanılan yakıtlar nedeniyle hava kirliliğine maruz kalmaktadır. Bu nedenle; yerel yöneticiler, izleme denetleme yetkisine sahip kurum ve kuruluşlar, hem yaşanan çevresel sorunlar karşısında, hem de hava kirliliği konusunda gerekli hassasiyeti göstermelidir”

“HERKES SAĞLIKLI VE DENGELİ BİR ÇEVREDE YAŞAMA HAKKINA SAHİPTİR"

Çevre Mühendisleri Odasının yaşamın sürdürülebilirliği kapsamında yaptığı çalışmalara da değinen Doğan sözlerini şöyle sürdürdü;

“Oda olarak yaptığımız çalışmalar arasında çevresel sorunlara karşı durulması, ortak değerlerimiz olan çevrenin, doğanın, havanın, suyun, toprağın ve yeşil alanların korunması gibi konular yer almaktadır. Odamız, aktif olarak ilimizde faaliyetlerine başladığından bugüne, çevreye karşı sosyal sorumluluğumuzun bilinciyle hareket etmektedir. İlimizin genel çevresel sorunları ve hava kirliliği konusunda belirlediği durum tespitlerini gündeme getirip, halkımızla paylaşmakta, sorunlara karşı çözüm arayışları içerisinde hareket etmektedir. İlimizde kış aylarında yaşanan hava kirliliğine maruz kalmamak için özellikle risk grupları içerisinde yer alan; bebekler, çocuklar, yaşlılar, gebe ve emzikli kadınlar, solunum ve dolaşım sistemi hastalığı olanların kirliliğin yoğun olduğu saatlerde dışarı çıkmamaları önerilmektedir. Yerel yönetimler, izleme ve denetim yetkisine sahip kurum ve kuruluşlar, anayasal hak olan" Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir" ilkesini göz ardı etmemelidir”

“HAVA KİRLİLİĞİ 2017 YILINDA 88 KEZ YASAL LİMİTLERİ AŞTI”

Son yıllarda hava kirliliğinin yasal limitleri sıkça aştığına dikkati çeken TMMOB Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Adana Şube Başkanı Kenan Doğan,  “Adana’da  Valilik İstasyonu Hava Kalitesi Ölçüm İstasyonundan aldığımız veriler neticesinde, (PM) partikül madde toleranslı yasal limit değeri miktarı henüz yıl bitmeden 2016 yılı içerisinde 51 kez aşılmıştır. Yönetmelik İnsan sağlığı açısından 1 yıl içerisinde 35 defa limit aşılabileceğinden bahsetmektedir. 2017 yılında ise yıl sonunda  88 defa yasal limit değerin aşıldığı görülmüştür. 

“PARTİKÜL MADDE’DE LİMİT DÜŞÜRÜLÜYOR”

Hava Kalitesi Değerlendirme ve Yönetimi Yönetmeliğinde partikül madde (PM) 2017 yılı için yasal limit değeri metre küpte 70 mikrogram olarak belirlenmiştir. Yönetmelik 2019 yılına kadar kademeli olarak bu kirletici parametreyi metreküpte 50 mikrogram seviyesine çekecektir. Yani şuan kirlilik sayılmayan, 70 mikrogram ve 50 mikrogram arasında ki partikül madde miktarları, 2019 yılında kirlilik sayılacaktır. 2017 yılında, bu aralıkta ve 70 mikrogramın üstünde gerçekleşen aşım sayısı ise 190 adettir. Daha yıl bitmeden meydana gelen limit değer aşımları, Adana’da özellikle kış aylarında hava kirliliği yaşandığını göstermektedir”

babameraba
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Taş, Sopa ve Silahlar Konuştu: Toplam 4 Yaralı
Taş, Sopa ve Silahlar Konuştu: Toplam 4 Yaralı
Tezcan: Adana’ya Film Platosu Kuracağız
Tezcan: Adana’ya Film Platosu Kuracağız