Eski Hakim ve Savcı Fetö'den Yargı Önünde!

Eski Hakim ve Savcı Fetö'den Yargı Önünde!
Advert
Adana'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında haklarında silahlı terör örgütü üyeliği suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan eski hakim ve savcının yargılanmasına başlandı.
Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanıklar eski Samandağ cumhuriyet savcısı Osman Ç. ve eski İskenderun hakimi Özgür Y, bulundukları cezaevlerinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.
Sanık Osman Ç, savunmasında suçlamaları kabul etmediğini ve silahlı terör örgütü üyeliği suçlamasının ağır bir itham olduğunu söyledi.
Hukuk dışına çıkmadığını savunan sanık, "Ben Fethullah Gülen'in vaaz CD'lerini merak edip almıştım. Ben bunları 2012'de aldım. O tarihte bu yayınlar yasaklı değildi. 3 yıllık savcılık görevimde kimseden emir aldım. Tahliyemi ve beraatimi talep ediyorum." diye konuştu.
Özgür Y. de sırasıyla Denizli, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Adalet Bakanlığında tetkik hakimi olarak görev yaptığını anlattı.
FETÖ'ye ait bir evde hiç kalmadığını savunan sanık Özgür Y, " Bank Asya'daki para bana aittir. Kendi birikimimdir. ABD'de ablam var, kendisi ev almıştı. Ona verecektim. 2014 yılında Bank Asya üzerindeki operasyonlar artınca ben de paramı başka bir bankaya yatırdım. İki telefon hattımda da çıkan ByLock tespitini kabul etmiyorum. Ben bu programı kullanmadım." beyanında bulundu.
Savcı, mütalaasında sanıkların tutukluluk halinin devamı yönünde görüş bildirdi.
Mahkeme heyeti, Özgür Y'nin mevcut halinin devamına, Osman Ç'nin ise yurt dışına çıkış yasağı ve adli kontrol tedbiriyle tahliyesine karar vererek duruşmayı erteledi.
EV HAPSİ ŞARTIYLA TAHLİYE 
Öte yandan Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında meslekten ihraç edilip tutuklanan eski Hatay hakimi ev hapsi şartıyla tahliye edildi.
Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki ilk duruşmaya eski hakim Muhammed Zeki T. tutuklu bulunduğu İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevi'nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.
Zeki T, savunmasında suçlamaları kabul etmeyerek, ABD'ye dil eğitimi amacıyla gittiğini söyledi.
Darbe girişimi günü 6 kişinin öldürüldüğü bir cinayetle ilgili görülen duruşmanın uzun sürdüğünü ifade eden sanık, "Eve geldim yattım. Eşim beni kaldırdı 'Darbe oluyor' dedi. Ben şaşırdım. Latin Amerika ülkelerinde darbe oluyor zannettim. Sonra haberlere baktım şoka girdim." dedi.
Cep telefonunda kesinlikle ByLock kullanmadığını iddia eden Zeki T, şöyle devam etti: 
"Kesinlikle bu programı telefonuma yüklemedim. Halen hayret içindeyim. Böyle bir şey olsa telefonu formatlar verirdim. HTS geldiğinde kullanmadığım görülecektir. Ben ABD'deyken kızımı okula göndermiştim. Çok iyi İngilizce öğrenmişti. Dönüşte de bu İngilizceyi unutmasın diye internetten birçok program indirdim. Bilmiyorum ama bunların uzantısı olabilir. Nasıl çıktı bilmiyorum. ByLock'u kabul etmiyorum."
Mahkeme heyeti, eski hakim Zeki T'nin tutuklulukta kaldığı süreyi dikkate alarak yurt dışına çıkış yasağı ve ev hapsi şartıyla adli kontrolle tahliyesine skarar verdi.
Duruşma, tanıkların dinlenmesi ve eksikliklerin tamamlanması için 22 Mart'a ertelendi.
babameraba
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İlk Satışta Tapu Harcı İstisnası Geldi...
İlk Satışta Tapu Harcı İstisnası Geldi...
Güney Adana Kalkınma Programı Sunumu
Güney Adana Kalkınma Programı Sunumu