DSİ ‘den Aşağı Seyhan Ovası’nın Geleceğine Dev Yatırım

DSİ ‘den Aşağı Seyhan Ovası’nın Geleceğine Dev Yatırım
Advert

 

Sözleşme bedeli 5.600.000,00 TL olan “Aşağı Seyhan Ovası Sulamaları Yenileme Planlama Raporlarının Hazırlanması Mühendislik Hizmetleri İşi” DSİ 6. Bölge (Adana) Müdürü Mevlüt Aydın ve firma yetkilileri tarafından imzalandı.

İş kapsamında Aşağı Seyhan Ovası Sulamaları Tesisleri’nin yenilenerek, sulamanın basınçlı borulu sulama şebekesine dönüştürülmesi amacıyla muhtelif alternatifler dikkate alınarak sulama tesislerinin teknik ve ekonomik yapılabilirliklerinin ortaya konulacak. Ayrıca, bu projede basınçlı borulu şebekeye geçişte sağlanacak su tasarrufu ilemevcut durumda sulanan 1.761.790 dekar tarım arazisine ek olarak yeni alanların sulanmasına yönelik planlama çalışmaları yapılacaktır.

665 Milyon Metreküp Su Tasarrufu Sağlanacak

İmzalanan sözleşme ile ilgili açıklamalarda bulunan DSİ 6. (Adana) Bölge Müdürü Mevlüt Aydın; “Aşağı Seyhan Ovasında son 5 yıl ortalamasına göre tüketilen sulama suyu miktarı 1 Milyar 900 Milyon m3/yıl olup, ihtiyaç duyulan bu miktarın ancak 1 Milyar 510 Milyon m3 karşılanabilmektedir.İleride sulama suyu temininde karşılaşılabilecek problemlerin çözümü için 1.761.79dekarlık Aşağı Seyhan Ovasında basınçlı borulu şebekeye geçilmesi gerekmektedir. Basınçlı borulu şebekeye geçildiğinde en az 665 Milyon m3 su tasarrufu sağlanabileceği hesaplanmaktadır.” ifadelerini kullandı. 

Suyun mutlak surette tasarruf edilmesi ve israf edilmemesi gerektiğini vurgulayan Bölge Müdürü Aydın; “Seyhan Barajı Sulamasının basınçlı borulu şebekeye dönüştürülmesi durumunda 403 GWh/yıl enerji kaybının olacağı ve enerjide yıllık yaklaşık 60.450.000 TL’lik bir üretim kaybının meydana geleceği öngörülmektedir. 

Buna mukabil, yenilemeden kaynaklı sağlanacak 665 hm3su tasarrufu ile sulanacak ilave yaklaşık 1.000.000 dekar tarım arazisinde yıllık yaklaşık 600.000.000 TL değerinde tarımsal gelir artışının elde edilebileceği öngörülmektedir. Biz bu proje ile yalnızca bugünü değil Aşağı Seyhan Ovası’nın geleceğini garanti altına almak istiyoruz” dedi.

5.600.000,00 TL Sözleşme bedelli söz konusu projenin 720 günde tamamlanması hedeflenmektedir. 

 

babameraba
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uludağ’ın Eşinden Önemli Projeye Destek...
Uludağ’ın Eşinden Önemli Projeye Destek...
Avşarlar Derneği Genel Başkanı Adana’da
Avşarlar Derneği Genel Başkanı Adana’da