“Çiftçiye 300 Koyunun Temini Nereden Yapılacak?”

“Çiftçiye 300 Koyunun Temini Nereden Yapılacak?”
Advert
Geçtiğimiz günlerde Hükümetin açıkladığı çiftçiye 300 koyun + asgari ücret + sigorta projesi hakkında değerlendirmelerde bulunan CHP Adana Milletvekili Av. Elif Doğan Türkmen; “devletin elinde yeterli sayıda damızlık koyun yoksa ve vaat edilen koyunları ithalat yoluyla karşılamayı planlıyorsa bu proje başarısızlığa mahkum olur” dedi.

“Hayvancılık politikamız iflas etti. İthal ete mecbur bırakıldık”

16 yıllık icraatlarıyla hayvancılık politikamızı iflas ettirerek vatandaşı ithal ete mecbur bırakan hükümetlerin, çiftçiye verilecek 300’er koyunu da ithalatla karşılamasının büyük bir yanlış olacağının altını çizen Elif Doğan Türkmen, en son Bosna Hersek’ten ithal edilen 20 ton hastalıklı et skandalını hatırlattı.

“İthal damızlıklar ülke koşullarına uyum sağlayamaz”

Konu ile ilgili, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bir soru önergesi de veren Türkmen; “şayet bu hayvanların tedarikinde ithalat yoluna gidilecekse,  koyunların uyumsorunlarının istenilen verimi ve başarıyı etkileyip etkilemeyeceği konusunda titiz bir çalışma yapılması gerekmektedir” dedi. 

“Kaç koyunumuz var?”

Türkmen, Bakan Fakıbaba’dan ayrıca Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü nezdindeki koyun sayısını ve bu proje için Bakanlık bütçesinden ne kadarlık bir kaynak ayrıldığını sordu.

 

babameraba
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Boydak: Sözünün Eri Belediye Başkanı...
Boydak: Sözünün Eri Belediye Başkanı...
Dersimliler Derneği Üyeleri Yemekte Buluştu
Dersimliler Derneği Üyeleri Yemekte Buluştu