“Keşke Özelleştirmeseydik Diyecekler”

“Keşke Özelleştirmeseydik Diyecekler”
Advert
Gazeteci-yazar İsmail Saymaz, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ile ilgili bilgiler verdi.
Yoğun katılımla Çorum Devlet Tiyatrosu Salonu'nda düzenlenen programın açılış konuşmasını yapan Av. Ahmet Özdel, platformun birçok önemli etkinliğe imza attığını belirterek sözü İsmail Saymaz'a bıraktı.
'KEŞKE ÖZELLEŞTİRMESEYDİK DİYECEKLER'
Çorum Şeker Fabrikası'nın kapatılacak 14 fabrikadan birisi olduğunu belirten Saymaz, Başbakan Yıldırım'ın "devlet piyasadan elini çekmeli" sözlerini hatırlatarak 40 yıldır aynı lafın söylendiğini ifade etti. Saymaz, "Bunu ilk olarak 24 Ocak 1980’de denemek istediler. Bunun için de 12 Eylül darbesi yapıldı. O tarihten bu yana 346 kalem malı sattılar. Şimdi Cumhurbaşkanı’nın danışmanlarından bir tanesi ‘keşke Telekom’u satmasaydık’ diyor. Yarın Şeker için de aynısını diyecekler” şeklinde konuştu.
1980 öncesinde ülkemizde yaygın bir sendikalaşmanın bulunduğunu kaydeden Saymaz, “O zaman Türkiye’de 2,5 milyon sendikalı işçi vardı. Özelleştirme hamlesinin en yakıcı sonucu işçilerin sokağa atılması oldu. Bugün kayıtlı işçi sayısı 13 milyon, sendikalı işçi sayısı ise 1,2 milyon." dedi. Saymaz ayrıca her 10 işçiden birinin taşeron olduğuna ve Türkiye'nin iş kazalarında Avrupa birincisi olduğuna da dikkat çekti.
'ÜLKENİN BÜTÜN SANAYİ BİRİKİMİ YAĞMALANDI'
Türkiye’nin bütün sanayi birikiminin özelleştirme politikaları nedeniyle yağmalandığını kaydeden Saymaz, ayrıca "Türkiye toplumu hiç olmadığı kadar yoksullaştırıldı ve onun emeğiyle, onuruyla oynandı. Ülkemizin sanayi birikiminin üzerinde bir kene var. Bu kene, özelleştirmedir, kapitalizmin kendisidir." dedi. Saymaz, toplumu bu yağmaya ikna etmek için de siyasal islamcılığın kullanıldığını ifade etti.
'İLK DEFA HANGİ PARTİNİN NE KADAR OY ALDIĞI BELLİ OLMAYACAK'
Saymaz, Türkiye'de yarılmanın kurumsallaştığı bir siyasal iklime doğru gidildiğini söyledi. Başkanlık seçimi için düzenlenen ittifak düzenlemesine dair konuşan Saymaz "Aynı pusulada 2 parti olacak, her yere mühür basılabilecek ve geçerli sayılacak. Daha sonra da oyları kendi aralarında pay edeceklermiş. Dünyada ve Türkiye’de ilk defa hangi partinin ne kadar oy aldığı belli olmayacak." dedi.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eniştesini ve Yeğenini Silahla Vurdu
Eniştesini ve Yeğenini Silahla Vurdu
“Okul Sütünden Tasarrufa Gülerler..”
“Okul Sütünden Tasarrufa Gülerler..”