ÇÜ, 20 Pilot Üniversiteden Biri Oldu

ÇÜ, 20 Pilot Üniversiteden Biri Oldu
Advert
​Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından Uluslararasılaşma Stratejisi kapsamında seçilen 20 pilot üniversiteden birisi oldu. Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, Çukurova Üniversitesi'nin dünya üniversitesi olma hedefinde kararlılıkla ilerlediğini söyledi…

Dünyaya açılmayı ve ilk 500 arasına yeni Türk üniversiteleri sokmayı hedefleyen YÖK, bu amaçla “Yükseköğretime Erişim, Kalite ve Kurumsal Kapasite” adı altında üç ana temadan oluşan ve beş yılı kapsayan “2018-2022 Yüksek Öğretimde Uluslararasılaşmada Strateji Belgesi” hazırladı. Proje kapsamında, aralarında Çukurova Üniversitesi’nin de bulunduğu 20 devlet üniversitesi ‘pilot üniversite’ olarak belirlendi. YÖK Başkanı Prof. Dr. M.A. Yekta Saraç ve YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Rahmi Er tarafından proje detayları hakkında bilgi vermek amacıyla “Uluslararasılaşma Stratejileri” konulu toplantı düzenledi. Yükseköğretim Kurulu Beyaz Salon’da gerçekleştirilen toplantıya Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar’ın yanı sıra 2018-2022 dönemi için belirlenen pilot devlet üniversitelerin rektörleri katıldı.

HEDEF; TÜRKİYE’NİN YÜKSEKÖĞRETİM ALANINDA ÇEKİM MERKEZİ HALİNE GELMESİNİ SAĞLAMAK

Toplantıda YÖK’ün amaç ve hedefleri aktarılarak bu amaçlara ulaşılmasını sağlayacak stratejiler ve pilot üniversitelere sağlanacak desteklerle ilgili bilgiler verildi. YÖK, seçilen üniversitelere en az bir uluslararası sıralandırma kuruluşunun ilk 500 üniversite sıralamasında yer alabilmesine yönelik politikalar geliştirecek ve destekleyecek. Toplantıda ayrıca Türkiye’nin yükseköğretim alanında çekim merkezi haline gelmesi ve uluslararasılaşmada kurumsal kapasitenin artmasını sağlama amaçlarına yönelik olarak belirlenen hedeflerde açıklandı.

babameraba
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eniştesini ve Yeğenini Silahla Vurdu
Eniştesini ve Yeğenini Silahla Vurdu
“Okul Sütünden Tasarrufa Gülerler..”
“Okul Sütünden Tasarrufa Gülerler..”