Ve, Karnaval Startı Verildi...

Ve,  Karnaval Startı Verildi...
Advert
 

Portakal çiçeği kokusunun insanlara sunduğu mutluluk, heyecan, sevgi ve aşk duygusu temasıyla 2013 yılından bu yana düzenlenen “Nisan’da Adana’da- 6.Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı” başladı. Tarihi günlerini yaşayan Adana, yerli ve yabancı misafirlerini ağırlarken, kentteki canlılık dikat çekici boyutlara ulaştı. Adana dışından 100 binden fazla kişinin katılımıyla gerçekleşenUluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’na gelenler Adana’nın yanı sıra komşu kentlerdeki otelleri de doldurdu. Karnaval, ekonomik açıdan kente büyük ivme kazandırırken, sosyo-kültürel açıdan önemli bir boşluğu doldurmasıyla da dikkat çekiyor. Karnavalda bu yıl 120’ye yakın etkinlik gerçekleştirilecek.

 

“Nisan’da Adana’da Portakal Çiçeği Karnavalı’nın” başlaması dolayısıyla Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, karnaval fikrinin öncüsü Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt ve Karnaval Direktörü İlhami Günsel’ın katıldığı bir basın toplantısı düzenlendi. 

Vali Demirtaş”Markalaşma Yolunda Önemli Bir Adım”

Toplantıda konuşan Adana Valisi Mahmut Demirtaş, kentlerin ekonomik, sosyal ve kültürel alanda gelişip kalkınması için “marka şehir” sıfatının önemine dikkat çekerek “Yerel, bölgesel, ulusal ve evrensel ölçekte tanınması yolunda gerçekleştirilen bu tip çeşitli aktiviteler, sahip oldukları zenginliklerle harmanlandığında, ‘marka’ değerinin artmasına yol açıyorDüzenlendiği ilk yıldan itibaren çok büyük ilgi çeken ve bu yıl altıncısı gerçekleştirilecek olan “Nisan’da Adana’da-Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı” Adana’nın markalaşması yolunda atılan çok önemli adımlardan biridir”dedi. 

Bozkurt ”Karnaval Büyük Bir Ekonomi Yarattı”

Nisan’da Adana’da Komitesi Başkanı Ali Haydar Bozkurt da, karnavalın ekonomik açıdan Adana’ya büyük katkı yaptığının altını çizerek “ Yola çıkarken herkesin nisan ayında Adana’da olmasını hedefledik. Nisan’da Adana’da olmak ve bu güzelliği yaşatmak amacımızı asım adım hayata geçiriyoruz. Alıanacak yolumuz var. Bu yıl Adana’da yaşayarak baharı karşılamak isteyen 100 bin kişinin Adana dışından gelmesini bekliyoruz. Bunun yanında Adana halkının katılımıyla kent sokaklarında yaklaşık yarım milyon kişi karnavalı yaşayacak”diye konuştu.

Bozkurt, 6 yıldır karnaval için oluşturulan düzenleme komitesinin hiç bir karşılık beklemeden gönüllü olarak çalıştığını da beirterek ‘’Karnaval yalnızca Adana ekonomisine değil komşu kentlere de ekonomik fayda sağlamıştır.  Hoşgörüyü elden bırakmadan gülen yüzlerle siyasetsiz bir hafta sonu geçirmek en büyük amackız ‘’ dedi. Bozkurt şunları söyledi;

Adana'daki bakanlık ve belediye belgeli toplam 11 bin yatak kapasitesinin tamamı doldu. Keza komşu kentlerimizde de aynı durum söz konusu.Yani Adana’da düzenlediğimiz karnavalımız Mersin, Tarsus ekonomisine de Osmaniye ekonomisine de hatta Hatay ekonomisine de katkı sağlıyor. Bu da ayrıca bizlere mutluluk veriyor.Her yıl Adana dışından gelecek konuklarımız ile birlikte karnavalın Adana’da 80-85 milyon liralık Portakal Çiçeği Karnavalıekonomisi yarattığı ortaya çıkıyor.Bu ekonomik canlanma küçük esnaftan başlıyor tüm Adana’ya yayılıyor. El işleri satan kadınlarımız, yeme içme sektöründeki insanlarımız yani kısacası ekonomiyi oluşturan her unsurda bir canlanma yaşanıyor. Küçük esnafından oteline, taksicisinden sokakta lahmacun, su satana kadar herkese doğrudan dokunuyor karnavalımız.

Sözlü ”Adana Turizm Bölgesi Olacak”

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ise yaptığı konuşmada, karnavalın Büyükşehir Belediyesi için büyük anlamlar taşıdığını dile getirerek şunları söyledi;

Karnaval ateşi her yıl biraz daha büyüyor, çemberini genişletiyor. Adana’nın adını Türkiye’ye duyurmak, kentin pozitif tanıtımına katkı sunmak noktasında son derece önem arz eden Nisan’da Adana’da - Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı, kentin her açıdan vizyonunu değiştirmeye yönelik organizasyonlarının başında geliyor. Adana’yı turizm bölgesine kazandırmak adına en önemli alternatiflerimizden bir tanesi Nisan’da Adana’da - Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı. Karnaval süresince Adana Büyükşehir 

Belediyesi olarak kentimize dışarıdan gelecek misafirlerin karnavalda mutlu ve huzurlu bir zaman dilimi geçirmeleri için tam kadro mesaide olacağız.

 

Kortej Geçişi, Resmi Açılış ve Kıraç Konseri Merkez Park’ta

 

Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’nın “simgesi” durumundaki kortej geçişi bu yıl 7 Nisan Cumartesi günü saat 17:30’da Merkez Park’ta gerçekleştirilecek. Rekor sayıda katılımın beklendiği kortej geçişinde aylardır hazırladıkları kostümleri ile bireysel katılımcılarının yanında, gösteri grupları da kortejde olacaklar. Karnaval Kortejinde özel etkinlik grupları renkli 

gösterilerini yaparak yürürken, karnaval için Adana’ya gelen çok sayıdaki ünlü sanatçı da kortej geçişini izleyenlerin arasında olacaklar.  

 

Merkez Park’ta Saat 18:30’da gerçekleştirilecek resmi açılışın ardından Türk Pop ve Rock müziğinin ünlü ismi Kıraç sahne alacak. Kıraç’ın performanın ardından her yıl olduğu gibi dilek fenerleri sevgi ve dostluk için gökyüzüne salınacak.

 

Kültür Sanat Etkinliklerinin Sayısı Arttı

 

Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’nda eğlenceli etkinliklerin yanı sıra, çok sayıda kültürel ve sanatsal aktivite de düzenlenecek. Yurtiçinden ve yurtdışından gelecek onbinlerce kişi, Toros Caddesi, Atatürk ParkıZiyapaşa BulvarıTepebağ Turhan ArınSokağıYaşar Kemal Kültür Merkezi MeydanıTurgutÖzal BulvarıUğur Mumcu Bulvarı ve Merkezpark’ta düzenlenecek aktiviteleri yerinde izleyerek Adana’da unutamayacakları bir hafta sonu geçirecekler. 

 

Bu aktivitelerde; dans gösterileri, üniversite müzik gruplarının konserleri, halk oyunları gösterileri, açık hava sergileri, imza günleri, açık oturumlar, söyleşiler, bando gösterileri ile birbirinden ilginç sokak şovları yer alacak.  Karnavalda her yıl olduğu gibi herkesin katılımına açık; anne baba çocuk koşusu, Adana’daki en iyi lezzetler, Arka Plandaki Adana fotoğrafları, moda tasarım, portakallı lezzetler ve kortej kostüm tasarımı gibi ödüllü yarışmalar da bulunacak. 

 

Kostüm Yarışması Nefes Kesecek

Karnavalın ödüllü yarışmalarından biri olan ve her yıl büyük ilgi toplayan Kostüm Yarışması’nın finali ise 6 Nisan akşamı gerçekleştirilecek. Ümit Temurçin başkanlığındaki jüri, finale kalan 10 kostüm arasından ilk 3’ü belirleyecek. İlk 3’e girenler çeşitli para ödüllerinin yanı sıra, yurt dışı kariyer fırsatları da elde edecekler.

 

Guinness Rekor Denemesi Yapılacak

6’ncı Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı etkinlikleri kapsamında 8 Nisan tarihinde Beyazevler Çamlık’ta gitarıyla "Akdeniz Akşamları" şarkısını çalabilen 7 bin kişinin katılımının hedeflendiği Guinness rekor denemesi de yapılacak. 

 

Portakal Çiçeği Karnavalı etkinlikleri kapsamında ayrıca 7-8 Nisan tarihlerinde Çukurova Belediye Binası’nda Ulusal Satranç Turnuvası gerçekleştirilirken, 7 Nisa’da saat 14:00’da Merkez Park’ta Porta-Car Tasarım Arabalar yarışı keyifle izlenebilecek.

 

 

TJK Portakal Çiçeği Koşusu

Karnavalda ayrıca Türkiye Jokey Kulubü’nün Adana programında Portakal Çiçeği Koşusu da ikinci kez heyecana sahne olacak. Adana Hipodromunda yapılacak koşu 8 Nisan Pazar günü saat 20:00’dan itibaren koşulacak yarışlar arasında yer alacak.

Karnaval ile ilgili güncel duyurular ise www.nisandaadanada.com web-sitesinden, Facebook, Twitter ve Instagram’daki “Nisan’da Adana’da” isimli hesaplardan takip edilebiliyor.

babameraba
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kozan’da 3.4 Büyüklüğünde Deprem...
Kozan’da 3.4 Büyüklüğünde Deprem...
Bakan Yardımcısı Büyükdede Adana’da...
Bakan Yardımcısı Büyükdede Adana’da...