“Ceyhan’a Deniz Ticaret Odası Kurulmalıdır”

“Ceyhan’a Deniz Ticaret Odası Kurulmalıdır”
Advert
“Ceyhan, petrokimya-sanayi yatırımı bekliyor”

“Ceyhan’ın tarımsal, sanayi ve enerji zenginliği öne çıkarılmalıdır”

ADANA – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu Üyesi Zülfikar İnönü Tümer, Ceyhan’ın enerji, tarımsal ve doğal zenginliklere sahip olduğunu ancak hükümetin ilçeye verdiği sözleri bir türlü yerine getirmediğini vurguladı.
İKİ AYRI ZİYARET
CHP Ceyhan İlçe Başkanı Kadir Aydar, yönetim kurulu üyeleri, kadın ve gençlik kolları ile birlikte çeşitli temaslarda bulunan Tümer, Ceyhan Ticaret Borsası Başkanlığı’na seçilen Mustafa Aydar, Meclis Başkanı ve Yönetim Kurulu üyelerinin yanı sıra geçtiğimiz günlerde yapılan seçimle Ceyhan Ticaret Odası meclis üyeliğine getirilen ve önümüzdeki günlerde başkan, meclis başkanı ve yönetim kurulu üyelerini belirleyecek Şeref Can öncülüğündeki iş dünyası temsilcileriyle bir araya geldi. 
TARIMSAL ZENGİNLİK 
İki ayrı görüşmede Ceyhan’ın geniş tarımsal zenginliğe sahip olduğunu belirten Tümer, buğday, pamuk, mısır, soya, yer fıstığı, hurma, nar, karpuz, turunçgiller ve sebze üretimine ev sahipliği yapan ilçenin merkezi idareden yeterli desteği ve payı alamamasının sıkıntısını yaşadığını vurguladı.
CEYHAN ENERJİ İHTİSAS ENDÜSTRİ BÖLGESİ SORUNU
2007 yılından bu yana kamulaştırmada çıkan sorunlar nedeniyle yatırıma açılamayan Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’ni defalarca meclis gündemine getirdiğini ve ilgili bakanların her defasında farklı sözler verdiğini hatırlatan Tümer, Ceyhan, Adana ve ülke ekonomisi için büyük önem taşıyan ve petrokimya-sanayi ağırlıklı planlanan bölgenin daha fazla zaman kaybedilmeden hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.
VATANDAŞ MAĞDUR EDİLMEMELİDİR
Bölge civarındaki acele kamulaştırma işlemlerinin vatandaşın aleyhine gelişmemesi gerektiğini de dile getiren Tümer, “Arazilerin, değerinin çok altında kamulaştırma işlemine tabi tutulması son derece yanlıştır. Farklı bilirkişilerin aynı yerler için ayrı ayrı fiyat belirlemesinin önüne geçilmelidir” dedi.
DENİZ TİCARET ODASI KURULMALIDIR
Yumurtalık ve Ceyhan’ın bütünlük arzettiğini, deniz ticaretinden elde edilen gelirlerin ise iki ilçe halkına yansımadığını dile getiren Tümer, dökme yük, kuru yük, tahıl, kömür, sıvı, atık alım, konteyner ve depolama işlemleri gibi bir çok liman hizmetinin sunulduğu bölgeye Deniz Ticaret Odası kurulması gerektiğini kaydetti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Seçimde Sosyal Medya Belirleyicidir”
“Seçimde Sosyal Medya Belirleyicidir”
İŞ-KAD: Dünya Yuvarlak Değil Düzdür
İŞ-KAD: Dünya Yuvarlak Değil Düzdür