Amaç Güçlü Bir İşbirliği

Amaç Güçlü Bir İşbirliği
Advert

SİVİL TOPLUM VE KAMU TEMSİLCİLERİ GÜÇLÜ İŞ BİRLİĞİ İÇİN ADANA’DA BİR ARAYA GELİYOR

Sivil toplum kuruluşlarının yerel ve merkezi düzeyde karar alma süreçlerine daha etkin katılımı güçlü bir demokratik yapının temel taşlarını oluşturuyor. Etkin katılımın sağlıklı işleyebilmesi içinse hem kamu kurumları hem de sivil toplumun aralarındaki iletişimi, karşılıklı anlayışı ve iş birliğini güçlendirmeleri gerekiyor. Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği ortak finansmanıyla hayata geçirilen ve T.C. İçişleri Bakanlığı, Dernekler Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen Kamu-STK İş Birliği Projesi de bu ihtiyaca yanıt olacak bir dizi etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

Ulusal katkının 263 bin 350 avroolduğutoplam bütçesi 2 milyon 633 bin 500 avroolan Kamu-STK İş Birliği Projesi kapsamında hayata geçirilen faaliyetlerden biri de Türkiye’nin 20 pilot ilinde düzenlenecek olan Sivil Toplum Günleri. Aralarında belediye, valilik, kalkınma ajansları, merkezi yönetimlerinin il temsilcileri, üniversite ve sivil toplum kuruluşlarının yer aldığı 100’e yakın temsilciye ev sahipliği yapacak ve iki gün sürecek Sivil Toplum Günlerinin ilki 9-10 Nisan tarihlerinde Bursa’da gerçekleştirildi. 12-13 Nisan 2018 tarihinde Adana’da gerçekleştirilecek toplantılarla Sivil Toplum Günleri devam ediyor.

Etkinlikte, kamu sektörü ve sivil toplum arasındaki iş birliğinin mevcut durumunun değerlendirileceği bir de panel düzenleniyor. Panelde, söz konusu iş birliğinin önündeki engelleri belirlemek;bu engelleri aşmak için çözüm önerilerini sunmak ve iyi uygulama örnekleri paylaşmak üzere üniversite, sivil toplum ve kamu sektörünün temsilcileri konuşmacı olarak yer alıyor.

Programın ilk gününde, katılımcılar atölye çalışmaları aracılığıyla STK’ların denetsel sorumlulukları ve yardım toplama; iş birliğinin güçlendirilmesine yönelik çözüm önerileri ve proje ortaklığı geliştirme; STK’ların sorunları ve ihtiyaçları ile kamu ve STK’lar arası iletişim ve diyalog konularında bölgelerine özel bir çalışma gerçekleştirip, yol haritası ortaya koyacaklar.

Sivil Toplum Kuruluşları ve kamu sektörü temsilcilerinin görüş alışverişinde bulunmasına, birbirlerinin çalışma dinamiklerini anlamasına, yerel düzeyde ileriye dönük etkileşimlerde istifade edilebilecek verimli iş birliği yolları ve iletişim kanalları geliştirmeye yönelik bir platform olarak tasarlanan Sivil Toplum Günlerinde, il genelinde faaliyetlerini sürdüren STK’ların çalışmalarını tanıtabileceği bir de STK galerisi düzenleniyor.

Adana’dan sonra 26-27 Nisan’da Çorum’da düzenlenecek Sivil Toplum Günleriyle İzmir’den Mardin’e; Sivas’tan, Çanakkale’ye toplam 20 ilde kamu kuruluşlarından ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinden en az 2 bin temsilcinin güçlü bir iletişim için bir araya gelmesi hedefleniyor.  

Kamu-STK İş Birliği Projesinde aynı zamanda yerel ve merkezi düzeyde kamu personeline yönelik bir dizi kapasite geliştirme çalışması da düzenleniyor. Bu çalışmalarla etkin iletişim ve iş birliğinin güçlendirilmesi yolunda önemli adımlar atılması planlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kozan’da 3.4 Büyüklüğünde Deprem...
Kozan’da 3.4 Büyüklüğünde Deprem...
Bakan Yardımcısı Büyükdede Adana’da...
Bakan Yardımcısı Büyükdede Adana’da...