Çukurova Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 25 Yaşında

Çukurova Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 25 Yaşında
Advert

Kurulduğu günden bu yana ağız ve diş sağlığı tedavisinde Çukurova Bölgesi’nin önemli bir sağlık ihtiyacını karşılayan Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Diş Hekimliği Fakültesi’nin 25. Kuruluş yıldönümü törenle kutlandı. “Çukurova’nın bereketli toprakları bundan 25 yıl önce önemli bir bilim yuvasının daha doğuşuna tanıklık etti.” diyen Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, emeği geçen herkese teşekkür etti.

ÇÜ Kongre Merkezi’nde gerçekleşen kutlamalara Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Seyhan Tükel, Prof. Dr. Şeref Erdoğan, Prof. Dr. İ. Halil Elekcioğlu, rektör Başdanışmanı Prof. Dr. Osman Metin Yavuz, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serdar Toroğlu, Kurucu Dekan Prof. Dr. İlter Uzel, eski Dekan Prof. Dr. Nafiz Bozdemir, Adana Diş Hekimleri Oda Başkanı Dr. Fatih Güler ile birçok akademisyen ve idari personel katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından tören, Doç. Dr. Funda Gülay Kadıoğlu’nun, ÇÜ Diş Hekimliği Fakültesi’nin kuruşundan bugüne kadar ki geçen süreci anlatan sunumuyla başladı.

Daha sonra kürsüye gelen ÇÜ Diş Hekimliği Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. İlter Uzel, diş hekimliği mesleğinin tarihsel gelişiminden söz etti.

Prof. Dr. Uzel: “Türkiye’de Öncüyüz… Seçkin ve Kıskanılan Bir Yerdeyiz.”

Dünyada ilk diş hekimliği okulunun 1839 yılında Amerika’nın Baltimore kentinde beş öğrenciyle hayata geçtiğini hatırlatan Prof. Dr. Uzel, Türkiye’de ise “Dişçi Mektebi” adıyla 1908 yılında kendisi de cerrah olan Prof. Dr. Halit Şazi’nin çabalarıyla kurulduğunu bildirdi. Çukurova Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nin Kurucu Dekanı olarak her zaman ilkeli ve seçici davrandığını ifade eden Prof. Dr. Uzel, ”Kurucu Dekan olarak çalıştığım tüm Rektörlerime bana duydukları güven ve destekten dolayı çok teşekkür ediyorum. Bir Çukurovalı olarak ciddi eğitimi, bilimsel etkinleriyle, klinik hizmetleriyle, etik tutumuyla Türkiye’de ilkini uygulamasıyla öncüyüz. Seçkin ve kıskanılan bir yerdeyiz.” şeklinde konuştu. Konuşmanın ardından Prof. Dr. Uzel’e katkılarından dolayı Rektör Prof. Dr. Kibar tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.

Dr. Gürsesli: “Bölgedeki En Üst Düzey Diş Hastanesi Durumundayız.”

Diş Hekimliği Mezunlar Derneği Başkanı Dr. Ufuk Gürsesli de, 95-96 yılında 21 öğrenciyle başlayan ÇÜ Diş Hekimliği Fakültesi’nin, şu anda 8 anabilim dalında doktora ve uzmanlık eğitimleri verdiğini söyleyerek, “Hasta bakılan altı klinik ve iki ameliyathaneye sahip, birçok öğrenci ve öğretim üyeleriyle daha kaliteli ve daha kapasiteli bir hizmet veren çağdaş bir sağlık kurumu olmuştur. Ağız ve diş sağlığı konusunda tüm anabilim dalları bazında uzman diş hekimleri bulunduran fakültemiz, bölgedeki en üst düzey diş hastanesi durumundadır.” dedi. 

Dr. Güler: “ÇÜ Diş Hekimliği Fakültesi Adana’ya Farkındalık ve Büyük Katkı Koydu.”

Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Dr. Fatih Güler de, oda hakkında bilgi vererek diş hekimliği mesleğinin önemine değindi. Çukurova Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nin her birimiyle verdiği hizmetin kalitesinden söz eden Dr. Güler, “Adana’ya farkındalık ve katkı koyduğunu düşünüyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

babameraba
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şevkin: 7 Bin 700 Jeoloji Mühendisi İşsiz
Şevkin: 7 Bin 700 Jeoloji Mühendisi İşsiz
Onkoloji Sempozyumunun İlki Adana’da Yapıldı
Onkoloji Sempozyumunun İlki Adana’da Yapıldı