Yurtdışında Oy Kullanma Oranı Çok Düşük

Yurtdışında Oy Kullanma Oranı Çok Düşük
Advert
 
24 Haziran seçimleri için yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşların oy kullanma işlemi bugün sona erdi. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven’in yaptığı açıklamaya göre, yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı 3 milyon 49 bin 65 seçmenden sadece 1 milyon 227 bin 931’i oy kullandı.

60 ülkede ve 123 temsilcilikte 13 gün süreyle oy kullanan seçmenler, cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tura kalması halinde 30 Haziran - 4 Temmuz tarihlerinde tekrar sandık başına gidecek.Gümrük kapılarındaki oy verme işlemi de 24 Haziran saat 17.00’de sona erecek.

Güven açıkladı

Yurtdışında oy kullananların sayısını açıklayan YSK Başkanı Güven, “Yurtdışında ve gümrüklerde an itibarıyla oy kullanan seçmen sayımız 1 milyon 227 bin 931. Bugün bu rakam daha da artar” dedi.Sandıkların taşınmasıyla ilgili de bilgi veren Güven, “Daha önce ilçelerden gelen sayılarını dikkate alarak 144 bin olarak açıkladık. Ancak o zaman sandıklardaki seçmen listeleri, sayıları tam belli değildi, şimdi rakam netleşti. Bu seçimde bu şekilde taşınan seçmen sayısı 120 bin 724. Mahalledeki sandık sonuç tutanağının Türkiye geneline yansımasına kadar tüm süreci sonuçları tarayarak, YSK’ye geldiği anda eş zamanlı siyasi partilere gönderiyoruz. Dünyada ilk kez biz yapıyoruz, şeffaflık adına bunu” ifadelerini kullandı. 

Katılım düşük

AKP Yurtdışı Seçim Koordinasyon Merkezi’nden kullanılan oy sayılarına ilişkin yapılan açıklamaya göre de önceki seçimlere göre katılımın düşük olduğu belirtildi. Açıklamada, bir önceki seçim ile bu seçim karşılaştırması yapıldığında yüzde 12.34’lük azalışın görüldüğüne dikkat çekildi. Yurtdışı seçmenlerinin oy dağılımları değerlendirildiğinde geçmişte yüzde olarak AKP'nin daha fazla oy aldığı görülüyor.

1 Kasım 2015 seçim sonuçları ise  şu şekilde:

AKP %56

CHP %16

MHP %6

HDP %18

babameraba
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eczacılar: İlaç Temininde Zorlanıyoruz
Eczacılar: İlaç Temininde Zorlanıyoruz
Ülkücü Şehidin Adı Ceyhan’da Yaşatılacak
Ülkücü Şehidin Adı Ceyhan’da Yaşatılacak