Erdoğan Adanalı Sanayicilere Konuştu

Erdoğan Adanalı Sanayicilere Konuştu
Advert
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ErdoğanAdana'da iş adamlarına hitap etti. Faizin yüksek olduğunu eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Faizin böyle olduğu bir ülkede siz yatırım yapabilir misiniz? Bunu değiştireceğiz, bu işin lamı cimi yok." dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bize birileri  provokatif eylemler mi hazırlıyor, ekonomik harp mi ilan ediyor? Bize ekonomik  harp ilan edene karşı bizim de gereğini yapmamız lazım. İşte burada seferberliğe  ihtiyacımız var, bunu yapmalıyız, bunu başarmalıyız. Bunu başarmazsak yazık  olur." dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sheraton Otel'de, Çukurova Bölgesi sanayici ve  iş adamlarıyla akşam yemeğinde bir araya geldi.

Gerçekleştirdikleri mitingde kendilerini bağrına basan Adanalılara  şükranlarını sunan Erdoğan, "Her zaman olduğu gibi bugün de 'Allah'ına kurban  Adana' diyerek geldik, sağolsun Adana da hep olduğu gibi yine bize kalbini açtı."  diye konuştu.

Erdoğan, AK Parti'yi 17 yıl önce milletle birlikte kurduklarını,  milletin de kendilerine yüreğini ve gönlünü açtığını, kendilerinin de milletin  hizmetine talip olduklarını söyledi.

İlk seçimde iktidara geldiklerini ve milletin artan desteğiyle bugüne  kadar ulaştıklarını ifade eden Erdoğan, "Türkiye'de bizim yaptığımız reformların  kıymetini en iyi Adana takdir eder. Çünkü Adana, sanayinin, tarımın, ticaretin,  enerjinin, lojistiğin, kültürel zenginliğin, tarihi birikimin velhasıl ekonominin  ve sosyal hayatın tüm unsurlarının bir arada bulunduğu bir şehirdir. Böyle bir  şehir için istikrar demek, güven demek, huzur demek, üretim demek her şey  demektir." değerlendirmesinde bulundu.

 

"HER ALANDA ŞAHA KALDIRMAKTA KARARLIYIZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adana'nın hükümetin yaptığı tüm yatırımlara  rağmen bir süredir durgunlaştığının farkında olduklarını dile getirerek, "Demek  ki Adana için daha çok şey yapmalıyız. Adana şaha kalkacak ki bu bölge şaha  kalksın. Onunla birlikte Türkiye de şaha kalksın. Yeni dönemde Adana'yı her  alanda şaha kaldırmakta kararlıyız. Çukurova gibi dünya çapında bir zenginliğe  sahip bir şehre patinaj yaptırmak sadece Adana'ya değil Türkiye'ye de  haksızlıktır." dedi.

Türkiye'de bir dönem sanayi denince ilk olarak Adana'nın akla  geldiğini ve eski Türk filmlerinde büyük sanayicilerin hep Adana'dan geldiklerini  hatırlatan Erdoğan, şunları söyledi:

"Hani derler ya 'Adam diksen adam yetişir.' işte öylesine verimli  topraklara sahip Adana'nın romanlara, filmlere, şiirlere konu olan bir tarım alt  yapısı var. Un var, şeker var, yağ var, aslında helva da var. Şimdi bize düşen bu  helvayı yeni katkılarla, yeni tatlarla süsleyip katma değerini artırmaktır.  Önümüzdeki dönemde Adana için hayallerimizi inşallah hep birlikte  gerçekleştireceğiz. Bu salonda bulunan kardeşlerim bunun aktörleridir. Adana'nın  arayış döneminin bittiğine, 24 Haziran'da tercihini yeniden hizmet siyasetinden  yana kullanarak şahlanış dönemini başlatacağına ben inanıyorum. Bu konuda en  büyük desteği de siz iş dünyamızın kıymetli temsilcilerinden bekliyorum."

AK Parti'nin Türkiye'de demokrasiye ve ekonomiye sınıf atlatmış bir  parti olduğunu ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'nin 16 yılda 3,5 kat nasıl büyüdüğünün en yakın şahitleri  sizlersiniz. Bu süreçte yaşadığımız tüm sıkıntıları ve bunları nasıl aştığımızı  en iyi sizler biliyorsunuz. Bugünlerde ekonomimizle ilgili bir takım tezviratlar  yapılıyor. Kimi ülkemizde olan, kimi dışarıda mukim bir takım çevreler el ele  vermiş, ısrarla Türkiye'nin başına kara bulutlar toplamaya çalışıyor. Halbuki  Türk ekonomisi bu tür saldırılara karşı şerbetlidir. Bizi ne Moody's, ne de  Standard&Poor's bunların hiçbirisi ilgilendirmez. Bunların hepsi bu tür  kararlarını verirken bir defa siyasi veriyor, bir yerlerden aldıkları  talimatlarla açıklama yapıyor."

"MİLLİ SEFERBERLİĞİ YAPMAMIZ LAZIM"

"Bizi bizden daha iyi kim bilir, biz biliriz." diyen Erdoğan, şöyle  konuştu:

"Türkiye'de yatırımlar mı durdu? Türkiye'de ticari hayat mı durdu?  Neymiş? Kur. Ben bazen söylüyorum, çok açık net söylüyorum, arkadaşlar bu kur  filan bunların hiçbirisi bizim geleceğimizi belirleyen şeyler değil. Bizim  geleceğimizi biz belirleyeceğiz, biz. Onun için de diyorum ki eğer yastık altında  hala dövizlerimiz varsa lütfen bu dövizlerimizi biz piyasaya sürelim. Bunları  TL'ye bir defa çevirelim. Çünkü bizim ülkemizin gelirini, geleceğini biz Türk  lirasıyla belirlemeliyiz. Bunun için de milli seferberlik diyorum ya işte bu  milli seferberliği yapmamız lazım. Bize birileri provokatif eylemler mi  hazırlıyor, ekonomik harp mi ilan ediyor? Bize ekonomik harp ilan edene karşı  bizim de gereğini yapmamız lazım. İşte burada seferberliğe ihtiyacımız var, bunu  yapmalıyız, bunu başarmalıyız. Bunu başarmazsak yazık olur."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz 2002'den bugüne ekonomiyi öyle bir yapıya  kavuşturduk ki bu tarz sarsıntılar ülkemize vız gelir. Afedersiniz birin yanına 6  sıfırı koyanların kimler olduğunu bilmiyor musunuz? 6 sıfır koydular, bir milyona  tuvalete gidiyorduk, hatırlayın o günleri. Ne oldu? Biz geldik bu sıfırların  tamamını attık bir liraya düştü. Bizim kaderimizi beşer planında söylüyorum biz  belirleriz, bunu ne Hans'a ne George'a ne şuna ne buna asla bırakamayız." dedi.

"YÜKSEK FAİZLE ÜLKEMİZİ AYAĞA KALDIRAMAYIZ"

Türkiye'ye yönelik ekonomik saldırıların döviz ve faiz gibi makro  dengeler üzerinden yapıldığına dikkati çeken Erdoğan, şunları kaydetti:

"Şu 24'ünü hayırlısıyla atlatalım. 24'ünde siz bu kardeşinize yetkiyi  verin, ondan sonra bu faizle, şunla bunla nasıl uğraşılır göreceksiniz. Bu  toplantıda açıkça söylüyorum yüksek faizle biz ülkemizi ayağa kaldıramayız. Biz  eğer yatırımcıyı güçlü kılacaksak burada düşük faizle bu adımı atmak zorundayız.  Çünkü girişimci yüksek faizle neyin yatırımını yapacak? 'Efendim işte bankalar da  kazanacak.' Tamam da elin bankaları kazanmıyor mu?

Japonya eksi faizle çalışıyor. Amerika'ya geliyorsun ikilerde,  bilemedin üçte. Avrupa ikilerde. İsrail sıfır-bir buralarda. Onların bankaları  böyle çalışıyor da bize ne oluyor? Şu anda 20'lerde, 25'lere kadar çıkıyor.  Faizin böyle olduğu bir ülkede siz yatırım yapabilir misiniz? Arkadaşlar bunu  değiştireceğiz, bu işin lamı cimi yok. Bir anda üç puan, arkadan bir buçuk puan  daha. Şimdi bazıları diyor ki 'Başkanım tam seçim arifesinde bunları kullanmayın,  konuşmayın.' Neyi konuşmayacağım? Hakikat neyse, doğru neyse biz bunu  konuşacağız. Doğruyu, hakikati konuşacağız ki sonunda ulaşmak istediğimiz yere  ulaşalım."

 
babameraba
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eczacılar: İlaç Temininde Zorlanıyoruz
Eczacılar: İlaç Temininde Zorlanıyoruz
Ülkücü Şehidin Adı Ceyhan’da Yaşatılacak
Ülkücü Şehidin Adı Ceyhan’da Yaşatılacak