Öldürülen Kadın Sayısı Dehşete Düşürdü

Öldürülen Kadın Sayısı Dehşete Düşürdü
Advert

'Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu', basında çıkan verilerden yola çıkarak hazırladığı raporunu kamuoyu ile paylaştı.

Rapora göre bu ay kadın cinayetleri artış gösterdi. Haziran ayında 39 kadın cinayeti işlendi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'dan yapılan açıklamada "Çocuk istismarı ve cinsel şiddet verileri açıkladığımız ve basına yansıyan haberlerden çok daha fazla. Çocuk istismarı ve cinsel şiddet devam etti" denildi.

Kadına ve çocuğa yönelik şiddet gün geçtikçe artıyor. Şiddete karşı somut adımlar atılmadıkça, şiddetin boyutu da canice bir hal alıyor. Bu ay 18 kadının neden öldürüldüğü tespit edilemedi, 14'ünün faili belli değil. Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü bilinmeyince ve buna göre adil bir yargılama yapılmadıkça şiddetin artışı da engellenemiyor. Bu ayki artış bunu gösteriyorken, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, kimyasal hadımın devreye gireceğini duyurdu. Kadınlar; “Hadım, idam gibi yöntemler insan haklarına aykırıdır. İnsan haklarına aykırı yöntemlere başvurmak çözümden kaçmaktır. Çözüm için mevcut cezalar uygulanmalıdır” diyerek tepki gösterdi.

6284 sayılı Koruma Kanunu etkin uygulanmaz, somut politikalar üretilmez ve gerekli yasal adımlar atılmazken; kadınların ayrıca haklarını kullanmasının da bizzat ilgili makamlarca engellemesi de şiddetin bir başka boyutu olarak karşımıza çıktı bu ay. Ülkenin en kritik seçimlerinden biri olan 24 Haziran seçimlerinde sığınma evlerindeki 12 bin kadının oy kullanması engellendi.

Zonguldak İl Müftüsü Rüstem Can, “Bayanlara özel belli yerler olur. Bayan da olsa bir bayan giyim kuşamına dikkat edecek. Vücudunu başka bayanlar görmeyecek şekilde denize girmesi lazım. O tesettüre bürünmesi lazım” demesi üzerine kadınların tepkisi de gecikmedi. Kıyafetime karışma diyerek meydanlara akan kadınlar; il müftüsüne karşı da sosyal medya üzerinden birlik oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Köpeğin Tüyü, Erkeğin Sakalından Daha Temiz!
Köpeğin Tüyü, Erkeğin Sakalından Daha Temiz!
Seyhan Kıyıboyu’nda Engelliye Darp...
Seyhan Kıyıboyu’nda Engelliye Darp...