FORUM: AVM Yapamadık, Konut Verelim

FORUM: AVM Yapamadık, Konut Verelim
Advert
Adana’nın en şaibeli ve tartışmalı imar  değişikliği girişimlerinden birinin kahramanı olan el değiştirme rekortmeni FORUM arazisi sonunda yine satışa çıkartıldı.. 
Yıllardır imarı bir türlü konut alanından ticari alana çevrilemeyen Çukurova ilçesindeki 55 dönümlük arsa, Adana kamuoyunun gündeminden hiç ama hiç düşmedi..
Aytaç Durak döneminden başlamak üzere şaibe ve spekülasyonların tam da odağını oluşturan arsa hakkındaki imar değişikliği kararı yargıdan dönmüştü.. Böylece konuttan ticari alana dönüşmesi mümkün olamadı.. 
Forum arazisinin dörtte 3’ü konut, dörtte biri ise ticari alan olmak üzere ruhsatı bulunuyor.. 
İŞTE MAHKEMENİN GÖRÜŞÜ
Adana 1. İdare Mahkemesi ise oybirliği ile aldığı kararda, “Dava konusu taşınmazın bulunduğu alanın üst ölçekli 1/25000 ölçekli nazım imar planında yüksek yoğunluklu konut alanı olduğu ve bu plana karşı dava açılmadığı, halen yürürlükte olduğu buna karşın dava konusu 1/5000 ölçekli nazım imar planıyla uyuşmazlık konusu taşınmaz ticaret alanı olarak revize edilmesinde planlar arasında olması gereken hiyeyarşiye uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmaktadır.
Bu durumda; 1/25000 ölçekli nazım imar planına dava açılmadığı ve halen yürürlükte bulunduğu, uyuşmazlık konusu 1/5000 ölçekli nazım imar planının da üst ölçekli 1/25000 ölçekli nazım imar planına uygun olmadığından dava konusu belediye meclis kararında hukuka uyarlık bulunmamaktadır. Uyuşmazlık konusu taşınmazın niteliğinin değiştirilmesinin sonucu olarak yapılaşmaya başlanılması halinde telafisi imkansız zararlar doğuracağı açıktır.” demişti.. 
Öyle ki sözkonusu arsa eski bir belediye başkanı hakkında tutuklama kararı riskini dahi doğurmuştu.. 
El değiştirme rekortmeni arsa, son sahibi tarafından konut imarlı satışa çıkartılmak zorunda kalındı..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eczacılar: İlaç Temininde Zorlanıyoruz
Eczacılar: İlaç Temininde Zorlanıyoruz
Ülkücü Şehidin Adı Ceyhan’da Yaşatılacak
Ülkücü Şehidin Adı Ceyhan’da Yaşatılacak