CHP’yi Şamar Oğlanına Çevirdi!

CHP’yi Şamar Oğlanına Çevirdi!
Advert
 
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Adana milletvekili İsmail Koncuk, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na vurmaya devam ediyor, İl-İlçe başkanıyla milletvekilleriyle CHP’liler seyretmekle yetiniyor.. 
İsmail Koncuk, son paylaşımında, kendi genel başkanı Akşener’i savunmaya çalışırken “Birileri delege iradesini yok sayarak genel kurullardan kaçarken, İYİ Parti, cesur Genel Başkanı Sn. Meral Akşener’in kararı ile olağanüstü kongreye gidiyor. İYİ Parti ŞAHLANIŞ’a gidiyor. Tüm halkımız davetlidir. İşte, Meral AKŞENER farkı.” dedi.. 
İYİ Partili İsmail Koncuk, bir hafta önce de gazeteci Ahmet Hakan’a hem tepki gösterip hem de “Çuvalladı” yorumunu yaparken isim vermeden CHP lideri Kılıçdaroğlu’nu kastetmiş ve , “Ahmet Hakan, O’nu neden görmezden geliyorsun” demişti.. 
 
Buna karşın Adana CHP’deki suskunluk vurdumduymazlığın sebebi merak ediliyor.. 
 
 
ŞAMAR OĞLANI DEYİMİ NEREDEN GELİYOR!
16. ve 17. yüzyıllarda feodal düzenin hakimiyeti sonucu, üst sınıf ve alt tabaka arasındaki uçurum iyice açılmıştı.. Öyle ki soylu kesim, kendisini halktan çok üstün görüyor ve onlarla herhangi bir yakın temas kurmaktan kaçınıyordu..
Dolayısıyla saray mensubu ve asilzade çocuklarının halkın arasına karışıp, onlarla aynı dersliklerde eğitim almaları düşünülemezdi.. Doğal olarak en iyi hoca ve alimler, saray, şato ve konaklara bu çocukların ayağına getiriliyordu..
Ancak o dönem eğitim sırasında dayak ve cezalandırma çok yaygındı ve tabi ki bu yöntemin soylu çocuklar üzerinde kullanılması mümkün değildi..
İşte buna çözüm olarak alt tabakadan olan bir çocuk, ders sırasında bu dayağı yemek için hazır bulunduruluyordu.. Asilzade çocuğunun işlediği her hatada şamarı (tokadı) ve sopayı bu çocuk yiyordu..
Diğer bir ayrıntı da, derse katılan bu halk çocuğunun birşeyler öğrenmemesi için sağır kimseler arasından seçilmesi ya da bilhassa bu iş için sağır edilmesiydi.. 
Şamar Oğlanının İngilizcesi "Whipping boy" dur..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye’de 405 Bin Suriyeli Çocuk Doğdu
Türkiye’de 405 Bin Suriyeli Çocuk Doğdu
Adana'ya Yeni Bir Hastane Daha Yapılacak
Adana'ya Yeni Bir Hastane Daha Yapılacak