“İhracat Rakamlarımız Memnuniyet Verici”

“İhracat Rakamlarımız Memnuniyet Verici”
Advert
 

Ağustos ayı ihracat rakamlarının açıklanmasının ardından Adana Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı AtilaMenevşe, '' Ülke olarak Ağustos ayında ihracat, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 6,5 azalarak 12,4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Geçen ay 9 günlük bayram tatiline rağmen, ihracat güçlü performansına devam ediyor. İhracatın gerilemesini uzun bayram tatili kaybı olarak okumalıyız. Adana'nın ihracat rakamlarındaki düşüş göstergesi 1 milyon dolar olarak ülke ihracat rakamlarına göre daha pozitif şekilde gerçekleşmiştir. Eylül ayında Ağustos kaybını telafi ederek, ihracatın tekrar hızlı artış eğilimine gireceğini göreceğiz. Bu eğilim çerçevesinde gelecek adına şunu söyleyebilirim, Adana'nın ihracat rakamlarından ümitliyiz '' dedi.

 

Adana Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe " Türkiye olarak bir cari açık sorunu yaşıyoruz. Her zaman olduğu gibi tekrar belirtmek istiyorum ki, cari açık problemimizi, üretim, tasarruf ve ihracatla aşmamız mümkün. Harcadığımızdan daha fazla kazanacağız, ithal ettiğimizden daha fazla ihraç edeceğiz yani üreteceğiz, en önemlisi milli servetimizi boşa harcamak yerine tasarruf yapacağız. Katma değerli ürün üreteceğiz. Yaptığımız ihracatın kilogram değerini yükselteceğiz. Türkiye'de birbirinden başarılı ihracatçı, üretici firmalarımız var. Bu firmaların sayısını en az ikiye katlamalıyız. Ülkemizde ihracat yapmayan üretici nerdeyse kalmamalı. İhracatçı sayısı yüz binlerle anılacak bir Türkiye hedefine doğru ilerlemeliyiz. Amacımız dış ticaret fazlası veren Türkiye olduğu takdirde ekonomi verileri sürekli tırmanış halinde seyredecektir.Büyümemizin formülü budur.'' diye konuştu.

 

İhracat Şampiyonu Otomotiv

 

Geçen ay 9 günlük bayram tatiline rağmen, ihracat güçlü performansına devam ettiğini söyleyen Menevşe, '' Bu eğilim çerçevesinde gelecek adına şunu söyleyebilirim, Adana'nın ihracat rakamlarından ümitliyiz. 1 Ocaktan bu güne kadar yıl bazında ihracat rakamlarında ilk sırayı tekstil ve hammaddeleri alırken, geçen yılın aynı ayına göre, Ağustos ayı ihracat sırlamasında Adana olarak sektörel bazda en fazla ihracatı, 32.8 milyon dolar ile otomotiv sektörü yaptı. Otomotiv sektörünü, 29.4 milyon dolarla tekstil ve hammaddeleri, 26.9 milyon dolarla kimyevi maddeler sektörleri takip etti. Ülke olarak Ağustos ayında ihracat, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 6,5 azalarak 12,4 milyar dolar olarak gerçekleşti. İhracatın gerilemesini uzun bayram tatili kaybı olarak okumalıyız. Eylül ayında Ağustos kaybını telafi ederek, ihracatın tekrar hızlı artış eğilimine gireceğini göreceğiz.'' dedi.

 

 

babameraba
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uyuşturucu Operasyonunda 25 Tutuklama!
Uyuşturucu Operasyonunda 25 Tutuklama!
Kamu Müteahhitlerinde Küreksiz Sevinci..
Kamu Müteahhitlerinde Küreksiz Sevinci..