Bugün Övüldü, Ama Yarın Satılıyor!

Bugün Övüldü, Ama Yarın Satılıyor!
Advert
Son yıllarda yeniden tarımın yükselen değeri olurken, Çukobirlik’in yarın (10 Eylül Pazartesi) gerçekleşecek olan satışı yürekleri burkuyor..
Çukobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Seçgin Sakar’ın pamuğun önemine atfen yaptığı açıklamanın satışın bir gün öncesine denk gelmesi başlı başına bir ironiydi. 
SEÇGİN SAKAR NE DEDİ.!
Adana’da pamuk üretiminin son yıllarda artış göstermesi, pamukların işlendiği Çukurova Pamuk, Yerfıstığı ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (ÇUKOBİRLİK) tesislerinde de hareketlik yaşanmasını sağladı. 
Çukurova'da "beyaz altın" pamuğun yıllarca en büyük alıcı kurumlardan, çiftçiye ilaç ve tohumluk desteği verirken ortaya koyduğu fiyatla da piyasada denge unsuru olan ÇUKOBİRLİK'in, kütlü pamuğun çekirdeklerinden ayrılıp balya haline getirilmesi işlemlerinin yapıldığı çırçır tesislerinde uzun süre sessizlik hakim oldu.
Pamuk üreticilerini desteklemek amacıyla 1940'lı yıllarda kurulan ÇUKOBİRLİK, yörede pamuk üretiminin son yıllarda azalması nedeniyle daha çok soya, ayçiçeği ve kanola gibi ürünleri yetiştiren çiftçilerle buluştu.
Adana'da 2011'den 2016'ya kadar ekim alanı ve üretimi yarı yarıya düşen pamuk, son 2 yılda hükümetin ortaya koyduğu bölgesel bazlı teşvik sistemi sayesinde Çukurova'da yeniden ivme kazandı.
Geçen yıl 330 bin dekarda 180 bin ton civarı toplanan pamukta, bu yıl ekim alanının yaklaşık 400 bin dönüme ulaşması, rekoltenin ise 200 bin tonun üzerinde gerçekleşmesi bekleniyor.
Pamuk üretimindeki bu artış ÇUKOBİRLİK'e de yansıdı. Uzun süredir çırçır tesisleri nispeten sessiz olan ÇUKOBİRLİK'te hasat mevsiminin henüz başında olunmasına rağmen artan pamuk üretimi nedeniyle önceki dönemlere göre hareketlilik yaşanıyor.
Tesislere traktörler veya kamyonlarla gelen pamukların, içindeki çiğit adı verilen çekirdek miktarına göre kalitesi belirlenip depolara alınıyor.
Pamuklar depolardaki emme sistemli borulardan makinelere aktarılıp çiğitlerinden arındırılırken, ardından da balya haline getirilip üzerileri damgalanıyor. Genellikle aynı kilogram ve hacimde olan balyalar, kullanılacakları tekstil fabrikalarına taşınmak üzere istifleniyor.
"Pamuğa dönüş başladı"
ÇUKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Seçgin Sakar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Adana denince akla gelen tarımsal ürünlerin başında pamuğun yer aldığını söyledi.
Bir dönem eski günlerinden uzaklaşan pamuk üretiminin son 2-3 yıldır toparlandığının altını çizen Sakar, "Pamuğa dönüş başladı. Tabii bunda hükümet politikası önemli. Katma değerinin çok yüksek olmasından kaynaklanan piyasadaki yansımaları önemli. Girdi maliyetleri, destekleme fiyatları önemliydi." dedi.
Pamuk ekimindeki artışın kendilerini de olumlu etkilediğini ve tesislerde hareketlilik yaşandığını vurgulayan Sakar, şunları söyledi: 
"Biz hedef olarak kurumumuza gelen pamuğun tamamını almaya çalışacağız. Altyapıyı o şekilde hazırladık. Üreticiden geçmiş yıla göre en az yüzde 30-40 daha fazla ürün alacağımızı tahmin ediyorum. Geçen yıl üreticiden yaklaşık 27 bin ton kütlü pamuk, bin 500 ton civarında soya ve ayçiçeğinin alımını yaptık. İnşallah bu rakamlar bu yıl artacak."
Sakar, üretimin artmasının yanı sıra ÇUKOBİRLİK'in alım politikasıyla da kendisine güvenen pamuk üreticisine kazandırdığını belirtti.
Pamuk üreticileriyle yeniden iyi ilişkiler oluşturulduğunu aktaran Sakar, "Artık üretici 'Bu kurum iyi yönetiliyor. Kar ediliyor, bu kardan biz de payımızı alıyoruz.' diye düşünüyor. Şu anda daha fiyat açıklaması yapmadık, fiyatlar belirgin değil, hasadın başındayız ama yaklaşık bin 500 ton civarında alımımız var. Yani üretici artık bu kuruma güveniyor. Biz bunu görüyoruz." diye konuştu.
YARIN GERÇEKLEŞECEK OLAN SATIŞIN İLANI.. 
15 Ekim 1940 tarihinde 2834 sayılı Tarım Satış Kooperatifleri Yasası'na göre; Adana, Ceyhan ve Tarsus Tarım Satış Kooperatifleri’nin bir arayagelerek, Çukurova bölgesinde pamuk üreticilerinin ürünlerini değerlendirmek ve üreticiye destek sağlamak amacı ile 275 ortakla oluşturdukları bir Kooperatifler Birliği olan Çukobirlik 10 Eylül’de  bütünüyle satışa çıkartılıyor. 
Türkiye’nin ve bölgemizin bir zamanlar köklü kuruluşlarından biri olan Çukobirlik,satışın gerçekleşmesi halinde tarihten tamamen silinmiş olacak. 
ÇUKOBİRLİK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SATIŞ İLANI
 
1Birliğimize ait aşağıda belirtilen gayrimenkuller ile satış şartnamesi ekinde sunulan satışa konu gayrimenkuller içerisinde bulunan makine, teçhizat ve demirbaşların 10.09.2018 tarihinde “Kapalı zarf açık arttırma yöntemiyle” bir bütün olarak satışa sunulacaktır.
 
•Adana ili Seyhan ilçesi Gökçeler Mahallesi 636 Ada 1 no’lu parsel, 96.777,00 m² yüzölçümlü
•Adana ili Seyhan ilçesi Gökçeler Mahallesi 637 Ada 1 no’lu parsel, 37.579,00 m² yüzölçümlü
•Adana ili Seyhan ilçesi Gökçeler Mahallesi 969 no’lu parsel, 203.422,00 m² yüzölçümlü
•Adana ili Seyhan ilçesi Gökçeler Mahallesi 973 no’lu parsel, 71.889,00 m² yüzölçümlü
•Adana ili Seyhan ilçesi Gökçeler Mahallesi 977 no’lu parsel, 11.250,78 m² yüzölçümlü
•Adana ili Seyhan ilçesi Gökçeler Mahallesi 980 no’lu parsel, 3.578,00 m² yüzölçümlü
•Adana ili Seyhan ilçesi Gökçeler Mahallesi 981 no’lu parsel, 134.059,00 m² yüzölçümlü gayrimenkullerimiz
2) Satış Şartnamesi Gökçeler Mah. Turhan Cemal Beriker Bulvarı No:703 / 6A Seyhan / ADANA adresinde bulunan ÇUKOBİRLİK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TİCARET MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN temin edilecektir.
3) İhale 10.09.2018 tarih Pazartesi günü saat 10:30’da Gökçeler Mah. Turhan Cemal Beriker Bulvarı No:703 / 6A Seyhan / ADANA adresinde yapılacaktır.
4 ) Birliğimiz Kamu İhale Kanununa tabi değildir.
İRTİBAT TELEFONLARI (TİCARET MÜDÜRLÜĞÜ):
0 322 441 15 00 - 0 322 441 05 33
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bürosunda Avukata Bıçaklı Saldırı...
Bürosunda Avukata Bıçaklı Saldırı...
Büyükşehir’den Gençlere Doğal Yaşam Terapisi
Büyükşehir’den Gençlere Doğal Yaşam Terapisi