Sözlü; Kararlı, Hırslı ve Kışkırtıcı...
Ali Pekmezci

Sözlü; Kararlı, Hırslı ve Kışkırtıcı...

Advert

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, AK Parti ile sürtüşmesini 15 Temmuz darbe girişimi hariç yaşamın her alanında sürdürmekte kararlı..
Valilikçe üçte iki çoğunluk sağlanamadığı için Büyükşehir Meclisine geri gönderilen Devlet Bahçeli Bulvarı isim değişikliği, AK Partililere göre 'temelde kalmış' Devlet Bahçeli Köprüsü, borçlanma, kentteki ulaşım yetersizliği tartışmaları bunlardan başlıcaları..
Sosyal medya üzerinden zaman zaman sert tonda yaşanan bu tartışmalar, Hüseyin Sözlü'nün merkez ilçe mahallelerinin muhtarlarına Muhtarlar Günü vesilesiyle seslendiği toplantıda bir level daha atladı..
Sözlü, AK Parti'nin kendi partilisi belediye başkanlarının önünü açarken, Adana'ya İtilmiş-Kakılmış muamelesi yaptığını ileri sürdü..
Ayrıntılarına az sonra değineceğiz, ama Sözlü'nün AK Parti'yi şikayet ve Adana kamuoyuna mesaj verme noktasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'la benzer bir siyasi güzergah izlediğini belirtmeden geçemeyeceğim..
Tabii ki bu benim değerlendirmem.. Katılan da olmayabilir katılmayan da.. Taklit ya da kopyadır da demiyorum; sadece ortak bir noktaya, benzerliğe vurgu yapıyorum..
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı, 18 Ekim gecesi muhtarlara hak ve hukukun, demokrasinin gözetilmediği ülkelerin başından belanın eksik olmayacağını söyledi..
Kısaca dedi ki;
"15 Temmuz gecesi AK Partili hiçbir belediye başkanı ortalıkta yokken, Melih Gökçek de dahil hepsi kayıplara karışmışken ben 00.30'da AK Parti il binasındaydım.. Demokrasinin tesisi ve devamı için oradaydım.. 
Ama maalesef AK Parti iktidarında Ceyhan'da kaymakamlarla, Adana'da meşhur o Vali ile uğraşmak zorunda bırakıldım..
Bize miras kalan metro sorunu ortada dururken AK Parti kendi partililerine ait metro problemlerini bir bir çözüyor.. Nerede hak, hukuk, adalet.. Haktan hukuktan ayrılırsanız başınıza FETÖ belası da gelir, 15 Temmuz'lar da.. Bilsinler ki biz kuzu değiliz.. Kurt olmasını da biliriz.. 
Mazeret üretmeden mücadeleye devam edeceğim.. Bize akılları sıra Yasemin Yalçın'ın İtilmiş Kakılmış'ı gibi davranıyorlar.. Ama öyle olmadığımızı ispatlayacağız.. 
Sultanbeyli'de metro yapılacak, biz de memleketin öz çocuğuyuz.. Sormak lazım, Adana metrosuna neden İtilmiş Kakılmış gibi davranıyorsunuz.? Ama yılmayacağım.. Kısmet olursa metronun ikinci etabını da yapıp borcunu tek kalemde yapılandırıp ödeyeceğim.. 
Bununla da yetinmeyeceğim.. Adana genelinde 2017'de kırsal yolların tamamını satıh kaplamayla iş görür hale getireceğim..
Büyük proje diye seçim propagandası yaptılar, altgeçit inşa ettiler.. Yaptıkları karnıyarık Adana'nın en büyük belası oldu.. Kent içi trafik kilitlendi.. İşte orasının bu yılın sonuna kadar üzeri kapatılıp 5 Ocak'ta hizmete açılacak.."
Başkan, Devlet Bahçeli Köprüsü'nün açılışının yapılacağı tarih olarak da 5 Ocak 2018'i verdi..
Lokal konular eşliğinde iki yıldır süregelen 'örtülü yerel seçim' mücadelesinde, Hüseyin Sözlü Muhtarlar Günü toplantısında yaptığı konuşmanın kısa bir özetini sloganlaştırıp siyasi argümana dönüştürdü..
Şöyle diyor;
"Yıl sonu itibarıyla büyük projelerimizin yüzde 80'ini bitirmiş olacağız.. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.. Ya seve seve yapacağız ya da söke söke yapacağız.."
Kararlı, hırslı ama bir o kadar da kışkırtıcı.!
Bu sloganı ben böyle yorumluyorum.. Tahminim o ki, mağdur (iktidardan destek görmemiş) bir belediye başkanı profiliyle Adana'daki Ak Parti karşıtlarını tıpkı 2014'deki gibi bloklaştırmaya çalışıyor.. Hatta buna AK Parti'ye oy vermiş seçmenler de kısmen dahil edilebilir..
Sözlü'nün, Büyükşehir Belediyesi'nin mağdur edildiği iddiasına eyvallah denebilir.. Ancak kararlılığına vurgu yapılmak istenirken kışkırtıcılıktan kaçınılmamış.. 
Arka planında 'Delikanlı Adanalı' algısı yaratma çabası yatan bu üsluba Adanalı'nın nasıl baktığını önümüzdeki yerel seçimde göreceğiz.. Seçmen o gün tercihini ortaya koyarken Hüseyin Sözlü'yü bu bağlamda da testten geçirmiş olacak..

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
”AKP, AK Parti, Adalet ve Kalkınma Partisi”
”AKP, AK Parti, Adalet ve Kalkınma Partisi”
Kaşıkçı’nın Nişanlısı BM’de Konuştu
Kaşıkçı’nın Nişanlısı BM’de Konuştu