GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-08-2021 18:22   Güncelleme : 05-08-2021 18:24

Dünyanın En Sıcak 3. Temmuz Ayını Yaşadık

Dünyanın En Sıcak 3. Temmuz Ayını Yaşadık


Avrupalı bilim insanları, geçen ayın dünyada şu ana kadar ölçülen üçüncü en sıcak temmuz ayı olarak kayıtlara geçtiğini bildirdi.

Uzmanlara göre dünya, ABD'den Finlandiya'ya kadar olağan dışı yükseklikte sıcaklıklara sahne oldu. Bu, sera gazı emisyonlarının iklimi değiştirmesi nedeniyle son 7 yılı sıcaklık rekorları arasında yer alan dünyanın uzun vadeli ısınma eğilimindeki son kilometre taşlarından biri.

Euronews'in haberine göre; Avrupa Birliği bünyesinde faaliyet gösteren Copernicus İklim Değişikliği Servisi'nden bilim insanı Freja Vamborg, Reuters'e verdiği demeçte, "Küresel sıcaklıklara baktığımızda yıldan yıla, hatta aydan aya dalgalanmalar var" dedi.

Vamborg, "Ama nihai olarak gördüğümüz temel şey; küresel çapta ve dünyanın birçok bölgesinde bir ısınma eğiliminin oluşu" ifadelerini kullandı.

Copernicus, temmuz ayının, Temmuz 2020 ile birlikte 2019 ve 2016 yıllarının temmuz aylarından sonra ölçülen rekor seviyedeki en sıcak üçüncü temmuz olduğu bilgisini paylaştı.

Avrupa'nın en sıcak ikinci temmuz ayı

Kıta açısından bakıldığında ise 2010'dan sonra Avrupa'nın en sıcak ikinci temmuz ayı oldu.

Copernicus'un kayıtları 1950'ye kadar uzansa da 19. yüzyılın ortalarına kadar giden diğer veri setleri ile çapraz kontrol ediliyor.

Temmuz ayında aşırı hava olaylarının birden fazla bölgeyi kuşattığını dile getiren bilim insanları, küresel ısınmanın, ısı dalgalarını daha şiddetli hale getirdiği ve daha sıcak bir gezegenin daha yoğun yağışlara yol açacağı uyarısında bulunuyor.