SAĞLIK
Giriş Tarihi : 15-08-2021 13:41   Güncelleme : 15-08-2021 13:41

Keller Koronaya Karşı Daha Dirençsiz!

Keller Koronaya Karşı Daha Dirençsiz!

 

ABD’de bulunan Brown Üniversitesi Dermatoloji Profesörü Carlos Wambier, batı medyasında geniş yankı uyandıran bir araştırmaya imza attı. Wambier’in iddiasına göre koronavirüs kel erkekler için daha tehlikeli sonuçlar doğurabiliyor.

Profesörün atıfta bulunduğu ve kelliğin Covid-19’lu erkeklerde ciddi semptomlar yaşama riskini daha da yükselttiğini savunan iki ayrı araştırmaya göre, İspanya’da hastanelerde virüsten kaynaklı tedavi gören erkek hastaların büyük bölümü kel.

Araştırmacılara göre testosteron gibi erkek cinsiyet hormonları olarak tanımlanan androjen saç dökülmesini tetikliyor ve kısmen savunmasız bıraktığı hücrelere virüsün daha kötü zarar vermesine yol açıyor. Uzmanlar androjenlerle virüs arasındaki bağı şöyle ifade ediyorlar: Androjen başta prostat kanseri olmak üzere çeşitli rahatsızlıkların yayılması ve vücudun kanserli hücreler veya virüslerle savaşmasını engelleyen bir olumsuz etki yaratıyor.

O kadar ki hormon tedavisi veya androjen baskılama tedavisi, prostat kanseri ile mücadelede yaygın olarak kullanılan bir yöntem halinde. Tedavide asıl amaç androjen üretimini baskılayarak kanserli hücrenin yayılmasını engellemek. Söz konusu hormanlar, kanserde olduğu gibi viral enfeksiyonlarda da vücudun savunma gücünü azaltıyor. Erkeklerde saç dökülmesinin tıp dünyasındaki adı da Androgenetik Alopesi.
Yani androjenler saç dökülmesinin de en önemli tetikleyicisi faktörlerin başında geliyor.