GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-08-2021 13:41   Güncelleme : 25-08-2021 13:41

“Meslektaşlarımızın Her Sorunu Önceliğimizdir”

“Meslektaşlarımızın Her Sorunu Önceliğimizdir”
 
Adana Barosu, ceza soruşturma ve kovuşturmalarında yaşanan sorunların ve avukatların zaman kaybının azaltılması için çalışma başlattı. İlk toplantı, Adana Barosu Başkanı Av. Semih Gökayaz başkanlığında yapıldı.
 
Ceza soruşturma ve kovuşturmalarında yaşanan sorunlar ile avukatların emniyet müdürlüğü, polis merkezleri, cezaevi, jandarma ve adliyedeki görevleri sırasında yaşadığı uzun zaman kayıpları Adana Barosu’nun gündem maddesi oldu. Baro yönetimi, sıkıntıların en aza indirilmesi için çalışma başlattı. İlk toplantı, Adana Barosu Başkanı Av. Semih Gökayaz başkanlığında yapıldı. Toplantıda, avukatların yaşanan sorunlara yönelik çözüm önerilerini tartıştı.
 
USULE AYKIRI DURUMLAR YAŞANIYOR
Toplantıya Adana Baro Başkanı Av. Semih Gökayaz, Başkan Yardımcısı Av. Miyesser Ersalan Önenli, Yönetim Kurulu üyeleri Av. Neval Yurtdaş, Av. Erkan Çetin, önceki dönem Başkan Yardımcısı Av. Sabahattin Gümüş, Baro üyeleri Av. Nazan Fulya AlisinanoğluSeçer, Av.Battal Özer, Av.Tugay Bek, Av.SinanTumlukolçu, Av.Vedat Özkan ve Av.Ruken Çelik katıldı. Toplantı sonrası açıklama yapan Adana Baro Başkanı Av. Semih Gökayaz, bir araya gelen avukatların dile getirdiği sorunlar;
-Tutukluluk incelemesinde savunmanın flash bellek içerisinde getirilmesinin istenmesi
-Emniyet Müdürlüğünde avukatlara tahsis edilmiş bir oda bulunmaması
-İfade ve sorgu almada aykırı işlemler
-Kollukta ifade alınacak saatin tek taraflı dayatılması
-Sulh Ceza Hakimliği’nin bulunduğu koridorda avukat odasının bulunmaması
-Avukat ile şüphelinin kollukta derhal görüştürülmemesi
-Kollukta ifadenin fiziksel koşulları uygun olmayan ortamlarda alınması
-Soruşturma dosyalarına tüm belgelerin taranmaması
-Tutukluluk incelemesi yapılırken savunmanın, hakiminyokluğunda katip tarafından kayda geçirilmesi
-Kollukta usule aykırı şekilde şifahi görüşme tutanaklarının düzenlenmesi, şeklinde sıralandı.
EYLÜL’DE KAPSAMLI TOPLANTI YAPILACAK
Sorunların çözümü için Adana Barosu olarak özel çaba içinde olduklarını belirten Baro Başkanı Av. Semih Gökayaz, “’Ceza soruşturması ve kovuşturmasında avukatın zaman yönetimi’ yaptığımız toplantı, kolluk, savcılık, Sulh Ceza Hakimliği ve mahkemelerde yaşadığımız sorunların paylaşıldığı beyin fırtınasına dönüştü. Meslektaşlarımız çözüm önerilerini aktardı. Çözüme yönelik çabalarımızın ikinci ve büyük bir adımı olarak mesleki sorunlarımızı konuşmak için 14 Eylül 2021 tarihinde Seyhan Oteli’nde bir toplantı yapacağız. Tüm meslektaşlarımızı şimdiden davet ediyoruz.” diye konuştu.