GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-09-2021 10:10   Güncelleme : 16-09-2021 10:23

Hüseyin Sözlü’den Laiklik Çıkışı!

Hüseyin Sözlü’den Laiklik Çıkışı!

Adana geçmiş dönem Büyükşehir Belediye Başkanı ve Devlet Bahçeli’nin Başdanışmanı Hüseyin Sözlü, laiklik konusunda  genel başkanıyla aynı çizgide durdu. 
 
Sözlü, MHP liderinin “Laiklik dinsizlik değildir. Türkiye laik,sosyal ve hukuk devletidir. Millet, Müslümandır. Herkesin dini inanç ve vicdan hürriyetine hürmet duymak asıldır. Bilinmelidir ki,ne dinimize laf söyletiriz, ne de Cumhuriyet’in Laiklik sütununu kırdırırız.” şeklindeki sözlerini paylaştı. 

Adana Büyükşehir adaylığını yeniden düşünen ve saha çalışmalarına devam eden Hüseyin Sözlü, laiklik savunucularının oyuna talip olurken AK Parti’nin milli görüş eksenindeki seçmeninin tepkisini çekmiş olabilir mi? 

Sözlü, 16 Eylül 2015 günü seçim çalışmaları kapsamında yaptığı bir konuşmada bazı din adamlarını eleştirirken sözü İskilipli Atıf Hoca'ya getirmişti.
İskilipli Atıf Hoca'yı Şeyh Sait ile bir tutan Sözlü, "Milli mücadele döneminde de bu millet gevşek din adamları görmüştür. Şeyh Sayitleri, Seyit Rızaları, işbirlikçi İskilipli Atıf Hocaları görmüştür. Onlar gibi kalleş ve kancık ruhlu olmayın. Atatürk'ün arkasında olup milli mücadele için Anadolu'yu adım adım arşınlayan ve camilerde hutbe okuyan İslam alimi, İstiklal Marşı'mızın şairi Mehmet Akif'i kendinize örnek alındemişti.

Sosyal medyada da paylaşılan Sözlü'nün Atıf Hoca'yı hedef alan açıklamaları o dönem AK Parti camiasının bir kesiminde büyük tepki çekmişti.