EĞİTİM
Giriş Tarihi : 17-09-2021 09:07   Güncelleme : 17-09-2021 09:07

Başarılı İl Milli Eğitim Müdürü Köker’e Konuştu

Başarılı İl Milli Eğitim Müdürü Köker’e Konuştu


 
Adana İl Milli Eğitim Müdürü Veysel Durgun, Hürriyet yeni eğitim öğretim dönemini değerlendirirken herkesin önlemlere dikkat etmesini ve okullarımızın bir daha kapanmadan açık kalması ve yüz yüze eğitimin sürmesi gerektiğini söyledi. 

Durgun, Adana’da 496 bin öğrenci, 30 bini geçen öğretmen olduğunu özel okullarla birlikte bunların 1642 kurumda bulunduğunu, servisçiler ve kantincileri de kattığımızda 35 bine yakın da çalışanı olan devasa bir organizasyondan bahsettiğimizi anlattı.
 
Okullar hayatı düzene sokuyor. Tatil havası bitiyor, evlerin içi bir düzene biniyor. Yatılması gereken saatte yatılıyor kalkınması gereken saatte kalkılıyor. Bir aile düzeni, bir sorumluluk başladı.  
 
Veysel Durgun, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in Adana ziyaretinde dezavantajlı bölgeler için gereken yatırımları hemen onayladığını ve ihale sürecinin başladığını ifade edip, bakan Özer’in YKS ve LGS’de alınan başarının tekrarını istediğini ve bu talimatı alıp çalışmalara başladıklarını vurguladı.
 
AŞI OLMAYAN PERSONELİ PCR TESTİ 
OLMADAN SINIFA SOKMUYORUZ
 
Adana İl Milli Eğitim Müdürü Veysel Durgun, koronavirüs salgın sürecinde Milli Eğitim Bakanlığı’nın bir argoritması ve ön çalışmasının olduğunu belirterek, “Öğretmen, öğrenci okul nasıl olacak, nasıl hazırlanacak bunlarla ilgili ön çalışmalar oldu. Biz il olarak hem hasar hem tedbir konusunda bu türbülansı en az yaşayan illerden biriyiz. Maske, temizlik, hijyen malzemelerimizi eğitim öğretim başlarken bütün okullarımızda bir döneme yetecek kadar hazırladık. Öğretmen atamalarında küçük ilçelerimizde nerdeyse tamamında normlarımızda doluluk oranına ulaştı. Ayrıca atanamayan243 civarında da ilk emrine atanmış öğretmenimiz çıktı. Öğretmenlerde yüzde 93 oranında aşılanma oranımız var. Hem aşılama oranına baktığımızda, hem alınan tedbirlere baktığımızda, hem bakanlığımızın işleyişle ilgili argoritmasına baktığımızda aslında eğitim öğretime çok sağlıklı başladığımızı düşünebiliriz. Ama bu bir dinamik ve birbirine bağlantılı süreç. Öğretmenimiz çok farklı bir ortama gidip orada pozitif olup işlerin aksayabileceği bir ortamdan bahsediyoruz. Yani biz aslında okulda bulaşı konuşurken okulun dış etkenlerle olan temasını konuşmamak doğru olmaz. Dolayısı ile bu süreçte hem öğretmenimizden hem velimizden hem öğrencimizden tedbiri daha fazla arttırmasını istiyoruz. Kendi tedbirlerimiz kapsamında aşı olmayan personelimizi PCR testi olmadan sınıfa sokmuyoruz. Bunlara kantinci ve servis personeli de dahil. Aynı hassasiyeti velilerimizden de istiyoruz. Bu bir Milli meseledir” dedi.
 
EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ YATIRIMLARI BAŞLADI
 
İl Müdürü Veysel Durgun, “Bakanımız Mahmut Özer hafta sonu neredeyse ilimizde kaldı. Burada ilimizin bütün fotoğrafları, röntgeni çekildi. Bununla birlikte bizim dezavantajlı bölgelerde ki sorunların çözümü ile ilgili de bir gün sonra 6 Genel Müdürümüz geldi. Özellikle göçün yoğun olduğu sıkıntılı bölgelerde sahada her genel müdürlüğümüzün kendi alanı ile ilgili hem çalışmalar hem tedbirler hem çözümler getirildi. Bakanımızın yatırımlar konusunda Adana’mıza epey katkısı söz konusu oldu. Bakanımız gittikten bir gün sonra söylenenlerin yüzde yüzü gerçekleşti.  Dezavantajlı bölgelerdeki okulların avantajlı hale gelmesi çalışmaları idi. Bölgeye 5 tane okul aynı zamanda bilim sanat merkezi, özel eğitim çocuklarına yönelik ana okulları, döner sermayeli meslek liselerinin bu bölgelerde açılması gibi bir çok işleyişler hemen hemen tamamı bitti, onayları çıktı 5 okulun bütçeleri geldi valilikteki ilgili birim ihale sürecine başladı.
 
BAKAN ÖZER, SINAVLARDAKİ BAŞARININ TEKRARINI İSTEDİ
 
Veysel Durgun, “YKS’de LGS’de Adana’nın bu seneki akademik başarılarıyla ilgili Bakanımız Mahmut Özer, Adana’yı tebrik etti ve bunun devam etmesi ile ilgili bizlere talimatı oldu. Toplantıya tüm ilçe müdürlerimiz ve il yönetimindeki arkadaşlarımızın tamamı oradaydı ve bu talimatı hepimiz aldık. Geçen seneki başarının aynısını almamız için herkesin üzerine düşen görevi fazlasıyla yapması gerekiyor böyle bir ödevimizde önümüzde duruyor ve hep beraber bizlerde çalışmaya başladık” şeklinde konuştu.

Hakan KÖKER / Hürriyet