GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-09-2021 10:48   Güncelleme : 25-09-2021 10:48

Alevi Düşmanı Öğretmen Kızakta!

Alevi Düşmanı Öğretmen Kızakta!

Ankara’da bir okulda din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeninin Alevi öğrencilere yönelik ayrımcı tavırlar sergilediği iddiası üzerine Milli Eğitim Bakanlığı tarafından soruşturma başlatıldı. Ankara Valiliği ise öğretmenin görevden uzaklaştırıldığını açıkladı. 

“Alevi olanlar parmak kaldırsın”

Ankara’nın Mamak İlçesi’ndeki Şehit Ali İhsan Okatan Ortaokulu’nda iddiaya göre din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni M.K, 8. sınıf öğrencilerine 20 Eylül’deki ders sırasında “Alevi olanlar parmak kaldırsın” dedikten sonra parmak kaldıran öğrencilere“Aleviler neden abdest alıp namaz kılmıyor? Oruç neden tutulmuyor?” gibi sorular sordu ve“Biz Hazreti Ali’yi sevmeyiz. Hazreti Ali, peygamber efendimizin eşine küfür etmiş” dedi. Konunun okul yönetimine aksettirildiği ancak öğretmen hakkında herhangi bir işlem yapmadığı belirtildi.

Milli Eğitim Bakanlığı soruşturma başlattı 

Bazı öğrencilerin, derste yaşananları ailelerine anlatması ve konunun basına yansıması üzerine Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmen hakkında soruşturma açıldığını duyurdu. Bakanlığın açıklamasında, “Ankara’nın bir ilçesinde bir din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni ile bazı öğrenciler arasında geçtiği iddia edilen olayla ilgili Bakanlığımız tarafından inceleme/soruşturma başlatılmıştır. Süreç yakından takip edilmektedir”denildi.

Öğretmen görevden uzaklaştırıldı

Konuyla ilgili bir açıklama da Ankara Valiliği’nden geldi. Valilik, iddialar üzerine öğretmenin görevinden uzaklaştırıldığını duyurdu. Açıklamada,“Mamak İlçemizde bir okulda meydana gelen ve basına da intikal eden ‘ücretli bir öğretmenin din dersinde kastını aşan ifadelerde bulunduğu’ iddiası üzerine öğretmen görevden uzaklaştırılmış olup, konuyla İlgili tahkikat tüm boyutlarıyla sürdürülmektedir” denildi.