YAŞAM
Giriş Tarihi : 27-09-2021 09:35   Güncelleme : 27-09-2021 09:35

Ecz. Yalbuzdağ Göreve Devam Edecek

Ecz. Yalbuzdağ Göreve Devam Edecek

 

Divan Başkanlığını Ecz. M. Saim Özsaydı, 2’nci Başkanlığı Ecz. Tuba Ulular Deveci, Katip Üyeliklerini Ecz. Başak Keşli ve Ecz. Berivan Bilbay’ın yaptığı Adana Eczacı Odası 2020-2021 Genel Kurulu saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Pandemiden korunma koşulları çerçevesinde Adana Seyhan Otelinde gerçekleşen genel kurula Türk Eczacılar Birliği (TEB) Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak, TEB Denetleme Üyesi Ecz. Ersun Özkan, Güney Ecza Kooperatif Başkanı Ecz. Tarkan Bir ve YK Üyeleri, CHP Adana Milletvekili Ecz. Burhanettin Bulut ile eczacılar katıldı.

COVİD-19 PANDEMİSİ İLE OLAĞANÜSTÜ GÜNLER YAŞADIK

Genel Kurulun açılış konuşmasını yapan Başkan Ecz. Ö. Mürsel Yalbuzdağ, “2020 Mart’ından itibaren ülkemizi de etkilemeye başlayan Covid-19 pandemisi nedeniyle hepimiz olağanüstü günler yaşadık. Çaresizlikte, aklın ve bilimin yolundan ayrılmadan, önce hastalarımızın ve yakınlarımızın sağlığı için, en yakın sağlık danışmanı olarak kesintisiz hizmet verdik. Hastaneler, poliklinikler,  Aile Sağlığı Merkezleri kapılarını hastalara kapatırken, en yakın sağlık danışmanı olarak sağlık ürünlerinin en güvenli temin edileceği eczanelerimizde hastalarımıza her koşulda hizmet verdik. Bu süreçte fahiş fiyat ve karaborsacılık ithamlarıyla suçlanarak haksız ve usulsüz denetimlerle üzerimizde bir oyun oynanmaya çalışılmasına asla sessiz kalmadık ve yapılan haksızlığın geri alınması için çabaladık. Covid hastası ya da temaslısı olduk, sağlık çalışanı değilsiniz dediler, bir çarpışma da burada yaşandı. Maske sıkıntısı ortaya çıktı, yeterli stok gönderilememesine rağmen maske dağıttık. Grip aşısı sıkıntısı yaşanacak dedik, dağıtım ve aşı yapılamadı, eczanelerden teminini yaptık hep birlikte. Pandemi halen devam etmekte, bizler eczacı olarak eczanelerimizde alınması gereken tedbirlere ve sağlık hizmeti vermeye devam ediyoruz.”

BAĞIŞIKLAMA VE AŞI PANDEMİDEN KURTULMAK İÇİN TEK ÇARE

“Bağışıklama, aşı bu pandemiden kurtulmamız için tek çaremizdir. Karantinaların, kapanmaların yaşanmaması için vatandaşlarımızın aşı olmalarını sağlamalı ve hep birlikte tedbirleri elden bırakmadan vakaları azaltmalıyız. Değerli Meslektaşlarım, Covid-19 pandemisi ile Yönetim Kurulumuz, sizlerin sağlığı, eczanelerimizin devamlılığı için yoğun çaba harcadı. Vakalarda, temaslı olma durumlarında eczanelerin dezenfeksiyonu ve eczaneye vekil eczacı atanmasıyla eczanelerin çalışmaya devam etmesini sağladık. En ihtiyaç olduğu dönemde koruyucu ekipmanların teminini ve dağıtımını sağladık. Reçete tevzi onayları esnasında odamızda yaşanan yoğunluğu önlemek için elektronik onay sistemini hayata geçirdik. Pandemi ile birlikte mevsimsel ilaçların kullanılmamasından kaynaklı eczanelerimizde oluşan stok fazlalığı ve miat sorununun çözümü için Eczane Destek Uygulaması'nı hayata geçirdik. Sokağa çıkma yasağı uygulamalarında ve tam kapanma döneminde Vefa Sosyal Destek Hattı aracılığı ile tek başına yaşayan, kimsesi olmayan 65 yaş üstü vatandaşlarımızın ilaç ihtiyaçları eczanelerimiz aracılığı ile sağlanmıştır. Mesleğimiz zor ve önemli günlerden geçiyor. Meslek etiğine, deontolojiye hepimizin sahip çıkması gerekiyor. Adana Eczacı Odası olarak eczane denetimleriyle beraber sıkıntı ve şikayet yaşanan konularda da çalışmalar yaptık. Mutsuzluk her yerde varken sağlıkta şiddet, kadına şiddet ne yazık ki devam ediyor. Sağlık çalışanlarına karşı yapılan şiddete karşı adaletin hızla çözüm bulması, cezalandırmaların bir an önce yapılması ve mağdur sağlık çalışanlarının zararları giderilmelidir.”