YAŞAM
Giriş Tarihi : 02-10-2021 21:18   Güncelleme : 02-10-2021 21:18

‘Çukurova’nın Sarı Pamuğu’ Defilesi

‘Çukurova’nın Sarı Pamuğu’ Defilesi


Adana'da yetiştirilen renkli pamuktan hazırlanan kıyafetlerin sergilendiği 'Çukurova'nın sarı pamuğu' defilesi gerçekleştirildi  

Doğala dönüşle birlikte tüketicilerin sağlıklı tekstil ürünleri tüketmesi nedeniyle lifiyle tekstile, çekirdeğiyle yağ ve yem sanayisine, linteriyle kağıt sanayinin küspesiyle de hayvancılık sektörüne ham madde sağlaması dolayısıyla stratejik ürünlerin başında gelen pamukta renklendirilmeye gidildi.

Bu doğrultuda Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan ıslah çalışmaları ile "Sarı Gelin" ve "Gelincik" isimli iki renkli pamuk çeşitleri tescil ettirildi.

Valilik, Ankara Tasarımcılar ve Modalar Derneği, Adana Kadın Kooperatifleri ile BOSSA Ticaret ve Sanayi İşletmeleri T.A.Ş iş birliğinde hazırlanan "Altın Koza'nın İlmekleri" projesiyle renkli pamuklar ilmek ilmek işlenerek 1 metre kumaş üretimindeki su tüketimi neredeyse yüzde 1'e düşürüldü.

Adana Valiliğinden yapılan açıklamaya göre bugün de Tarihi Kız Lisesi'nin bahçesinde renkli pamuklardan hazırlanan kıyafetlerin sergilendiği defile düzenlendi.

Vali Yardımcısı Huriye Küpeli Kan, "Tekstil üretiminde kullanılan boya sebebiyle organik hammadde kullanımı ile organik ürün elde edilememektedir. Kumaş üretim proseslerinde 1 ton tekstil kumaşı renklendirmek için 230 metre küpe kadar su kullanılmaktadır. Pamuk iplik üretiminde doğal renkli life sahip pamuklardan kumaş üretiminde bu su kullanılmamaktadır. Dolayısıyla, bu kumaşlarda kimyasal boya olmadığı için atık su da olmayacaktır" ifadelerini kullandı.