YEREL
Giriş Tarihi : 04-10-2021 10:37   Güncelleme : 04-10-2021 12:33

Sulama Birliklerinde Sorun Bitmiyor

Sulama Birliklerinde Sorun Bitmiyor
            28.04.2018 tarih ve 30415 sayılı resmi gazetede yayınlanan kararla çiftçinin yönetiminde olan sulama birlikleri lağvedilmiştir. 6172 sayılı kanunla kurularak çalışan 378 sulama birliğinin yönetimi D.S.İ’ye devredilmiştir. 
               Böyle bir devir kararında yanlış yönetilen sulama birlikleri sebep olmuştur. Ancak bunun yanında son derece düzgün yönetilen ve çiftçinin her türlü sulama, bakım ve onarım işlerini muntazam bir şekilde yapan birliklere haksızlık yapılmıştır.
               Geldiğimiz noktada mevcut yapısıyla Sulama Birlikleri çiftçinin ihtiyacı olan su, ekipman, bakım ve onarım konularında üzerine düşeni yapmamaktadır.
                Hizmet götürebilmek için çiftçilerden katkı payı ve mazot desteği istenmektedirBu destekler kayıt dışı olarak istenmektedir. Sulama birlikleri ile beraber devredilen makine ve ekipmanlar çiftçinin parası ile alınmıştır. Üreticilerin katkı payları birliklerin kasasında halen durmaktadır. Hali hazırda ekipmanlar mevcut iken bu tür işler için müteahhitfirmalardan araç ve gereç kiralanmaktadır. Üreticilerimiz bu konuda da rahatsızdır. Bazı birliklerde her yıl başkan değiştiğinden hizmet yapabilmeyi zorlaştırmaktadır.
              Drenaj kanal temizliklerinin Sulama Birlikleriningörev kapsamı içinde olmasına rağmen, bazı bölgelerde drenaj kanal temizliğini çiftçiler kendileri yaptırmak zorunda kalmaktadır. Eksik kalan bu tür işler ile ilgili eksikliklerin giderilmesi gerekmektedir. Saygılarımla,
 
Yaşar ÖZKAN
Seyhan Ziraat Odası 2. Başkanı