GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-10-2021 10:23   Güncelleme : 05-10-2021 10:23

ORC Anketinde Adana Neden Yok!

ORC Anketinde Adana Neden Yok!

 

ORC Araştırma’nın 7 büyükşehirde gerçekleştirdiği anket çalışması kafalarda bir soru işareti yarattı. Anket kapsamında Adana’dan çok daha az nüfusa sahip ve daha küçük iller (büyükşehir) yer alırken kentimizin kapsam dışı tutulması dikkati çekti.

Bilindiği gibi CHP Genel Merkezi başta olmak üzere birçok bağımsız anket kuruluşunun araştırmasında Adana BŞB en başarısızlar arasında yer almıştı.

Bu gerekçeyle Adana’da CHP oylarının istenilen ve arzulanan düzeyde olmadığı şeklinde kabul ediliyor. Adana’nın anket dışına itilmesinin ardında bu gerçek yatıyor olabilir mi? 

İLGİLİ HABER ŞÖYLEYDİ:

ORC Araştırma, yedi büyükşehirde milletvekili genel seçimi seçmen eğilimleri Eylül araştırmasını yayımlandı. Araştırma, 13-29 Eylül tarihleri arasında yedi büyükşehirde gerçekleştirildi. 

Araştırmada, İstanbul, Ankara, Mersin, Samsun, Gaziantep, Aydın ve Malatya şehirlerindeki seçmenlere "Bu Pazar genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?" sorusu yöneltildi.

24 Haziran 2018 seçimlerindeki sonuçlarla yapılan kıyaslamada, İstanbul ve Ankara'da da AKP ve MHP'nin oylarının düştüğü görüldü. Anket sonucunda İstanbul'da CHP'nin yüzde 28,5 ve İYİ Parti'nin yüzde 10,1 oy oranına sahip olduğu kaydedildi.  

Öte yandan Ankara'da da AKP ve MHP'nin oylarının düştüğü ortaya kondu. AKP'nin 2018'e göre 6 puan düşerek yüzde 34,9, MHP'nin ise 3 puan düşerek yüzde 9,7 oy oranına sahip olduğu görüldü. CHP ve İYİ Parti'nin ise oy oranlarını 2018'deki seçime göre artırdığına dikkat çekildi.