GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-10-2021 19:04   Güncelleme : 06-10-2021 19:04

Kılıçdaroğlu’ndan Zeydan’a Uyarı Gibi…

Kılıçdaroğlu’ndan Zeydan’a Uyarı Gibi…


CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'li belediyelerin diğer belediyelerden farkının, belediye başkanının harcamaları yaparken halka hesap vermesi olduğunu söyledi. Belediye başkanlarından kentin tümünü kucaklamalarını istediğini belirten Kılıçdaroğlu, "Bize oy versin vermesin herkesi kucaklayacağız. Biz böyle bir anlayışla yeni bir siyaseti başlatmak istiyoruz" dedi.

Kılıçdaroğlu’nun bu çağrısına dayanarak Adana BŞB Başkanı Zeydan Karalar’a sorular yönelteceğiz. 

  • 2021 Altın Koza Film Festivali’ni hangi firmaya ve kaç lira bedelle yaptırdınız?
  • Neden bu konudaki soruları es geçiyor ve cevap vermekten imtina ediyorsunuz? 

KEMAL KILIÇDAROĞLU MERSİN’DE…

'Büyük Nakliyeciler Buluşması' için Mersin'e gelen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, bu programının ardından Mezitli Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve Okan Merzeci Bulvarı üzerinde bulunan Kültür Merkezi ile hayırseverlerin desteğiyle yapılan Mustafa Baysan Çocuk Gündüz Bakımevinin açılışlarını da yaptı.

İlk olarak, merkez ilçe Mezitli Belediyesinin hayırsever desteğiyle yapımını tamamladığı ve ilçedeki 3'üncü çocuk gündüz bakımevinin açılışını yapan Kılıçdaroğlu, buradan Mezitli Belediyesi Kültür Merkezine geçti. Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan'ın ev sahipliğini yaptığı Kültür Merkezi açılışına, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, CHP Mersin milletvekilleri ile partililer ve çok sayıda davetli katıldı.

"Kente uzaktan baktığınız zaman keyif almalısınız"

Gençlerin mini müzik dinletisi ve bale gösterisi ile başlayan açılışta konuşan Kılıçdaroğlu, "Hepimiz güzel bir kentte yaşamak isteriz. Ağaç, park görmek isteriz. Çocuklarımız parklarda rahatlıkla gezsinler, koşsunlar, oynasınlar isteriz. Yine aynı kentte yaşarken tasada ve kıvançta beraber olmak isteriz. Beraber üzülmeliyiz, üzüntümüzü aşmalıyız, beraber mutlu bir yaşam sürmeliyiz. Kentler böyledir ve isteriz kentlerin meydanları olsun, enerjimizi o meydanlarda boşaltalım, mitingler, gösteriler yapalım, eğlenelim. Sanat gösterileri olsun, ressamları olsun, sokak sanatları olsun. Bunlar bir kenti kent yapan değerlerdir. Kentin mimarisi, estetiği olsun. Kente uzaktan baktığınız zaman keyif almalısınız" diye konuştu.

  • Sayın Zeydan Karalar, Adana’ya uzaktan, yakından baktığınızda herhangi bir keyif alıyor musunuz? Kentin gidişatından memnun musunuz? 

"Pozitif ayrımcılık yapacaksanız, yoksul mahallelerden başlayacaksınız"

"Çocuklarımıza iyi bir eğitim vermeliyiz" diyen Kılıçdaroğlu, CHP'li belediye başkanlarının bu konuda ellerinden çabayı gösterdiklerini söyledi. Bütün belediye başkanlarına yerel seçimlerden önce, "Makamınıza oturduğunuz andan itibaren kentin tümünü kucaklayacaksınız. 'Şu mahalle bana oy vermedi, şu sokaktan yeteri kadar oy almadım', sakın böyle bir şey düşünmeyin" dediğini dile getiren Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Bizi var olan iktidardan ayıran temel kuralımız bu. Bize oy versin vermesin herkesi kucaklayacağız. Biz böyle bir anlayışla yeni bir siyaseti başlatmak istiyoruz. Yine söyledim, 'Eğer bir yere pozitif ayrımcılık yapacaksanız, yönettiğiniz beldenin yoksul mahallelerinden başlayacaksınız. Orada pozitif ayrımcılık yapacaksınız. Kreşler açacaksınız, çocuklar gülerek gelecek oraya. Anneler, babalar çocuklarını teslim ederken gözleri arkada kalmayacak. İyi bir eğitim alacaklar, sosyalleşecekler çocuklar, şarkılar, türküler söyleyecekler'. Beni duygulandıran kreşlerden birisini; Büyükşehir Belediye Başkanımız halde açmıştı. İlk aklıma gelen soru, 'Halde kreş olur mu?' oldu. Gezdiğim zaman evet burada kreş olması lazım. Anneler, babalar çalışıyor ama çocuklarını bırakacakları bir yer lazım. Dolayısıyla güven içinde çocuğunuzu bir yere bırakabiliyorsanız kente daha rahat alışabiliyorsunuz. Dolayısıyla kentin böyle bir güzelliği var. Bu güzelliği yaşatan bütün belediye başkanlarımıza hepinizin huzurunda yürekten teşekkür ederim."

  • Sayın Zeydan Karalar, Adana’nın güncel ve temel sorunları ortada duruken, paraları festivallere harcamaktan memnun musunuz? 

"CHP'li belediyelerin farkı, harcamaları yaparken halka hesabını veriyor"

CHP'nin eleştirilmesine de değinen Kılıçdaroğlu, "Zaman zaman bizi eleştirirler, 'Cumhuriyet Halk Partililer şunu yapamaz, bunu yapamaz', bir sürü şey söylerler. Bunların tamamı saçma. Bunlar gelip geçici şeyler, politik olarak söylenen sözler. Ama bir şey var; eğer belediye başkanıysanız yaptığınız her kuruş harcamanın hesabını halkınıza veriyorsanız ve halkınız için çalışıyorsanız, bu çok değerlidir. Evet kreşin, kültür merkezlerinin, 

salonlarının açılması, caddelerin, sokakların, parkların yapılması o kentte yaşayan halk içindir ve dolayısıyla da belediye başkanı bu harcamaları yaparken halka hesabı veriyor. Bizim Cumhuriyet Halk Partili belediyelerin diğer belediyelerden temel farkı da budur" ifadelerini kullandı.

  • Zeydan Başkan, bugüne kadar Adana Büyükşehir Belediyesinin hangi ihalesini, hangi harcama kalemini kamuoyu ile paylaştınız? Genel başkanınızın şeffaflık kriterlerine uydunuz mu?