EKONOMİ
Giriş Tarihi : 11-10-2021 10:04   Güncelleme : 11-10-2021 10:04

Varank’tan Çok Konuşulacak Ziyaret

Varank’tan Çok Konuşulacak Ziyaret


Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ar-Ge odaklı yeni kapasite artışları ile İSO’nun 2020 yılında şirketlerin üretim ve satışlarını dikkate alarak açıkladığı ilk 500 sanayi kuruluşu listesinde yer alan Adanalı firmaları kutladı. 

Bakan Varank, sürpriz bir şekilde Abdioğulları A.Ş’yi de ziyaret etti; aynı zamanda AOSB Başkanı ve OSBÜK Başkan Vekili olan Abdioğulları A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü ile kardeşleri Ramazan Sütcü, Mehmet Sütcü ve Salih Sütcü tarafından konuk edildi.

Ziyaretin sürpriz olduğu kadar şaşırtıcı bulunduğunu söylemek yanlış olmaz. Zira Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü, bölgedeki arsa fiyatlarının astronomik rakamlara ulaşması ve yönetim tarzı noktasında eleştirilmişti. Bunun üzerine olağanüstü genel kurulla fiyatlar aşağıya çekilmişti.

Bu çerçevede Sanayi ve Teknoloji Bakanı‘nın Bekir Sütcü’nün fabrikasını ziyareti Adana’da epeyce konuşulacak gibi görünüyor. 

Ancak, Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) ile ilgili hazırlanmakta olan yeni taslak metne göre OSB'leri yönetecek müteşebbisler heyetine illerde valiler, ilçelerde ise kaymakamlar başkanlık edecek. 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı ‘4562 sayılı OSB Kanunu’nda yapılması planlanan başlıca değişiklikler’ taslak ve gerekçe çalışması yer aldı. Bakanlık 27 madde ve 4 ek madde ile 18 geçici madde halen görüşülüyor.