GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-10-2021 18:59   Güncelleme : 13-10-2021 19:20

Dar Alanda Kısa Paslaşmalar!

Dar Alanda Kısa Paslaşmalar!


RTÜK arsasının yeni sahibi olan Dünya Göz’ün talebi doğrultusunda gerçekleşen imar değişikliği CHP’li Meclis üyelerini karşı karşıya getirdi. Grup Başkanvekili Serdar Seyhan ve Meclis üyesi Mustafa Fidan Vursavuş birbirine zit görüşleri savundu. 

CHP Grup Başkanvekili Serdar Seyhan, bağlayıcı bir grup kararı almadıklarını hatırlattı. Seyhan’a sormak gerekir; eğer yapılan işlemin doğruluğundan ve kendinden emin ise, vicdanı da rahatsa neden grup kararı alma yoluna gitmedi! 

Böylesine kritik bir günde Başkan Zeydan Karalar Büyükşehir Meclisi’ne neden başkanlık yapmamıştı! Her fırsatta halkın menfaatini korumaktan dem vuran Zeydan, böylesine kritik bir oylamada neden salona gelme ihtiyacını dahi hissetmemişti. 

Gelelim CHP’lilerin konu hakkındaki görüşlerine..

CHP'li Mustafa Fidan Vursavuş, söz konusu arsanın kamu hizmet alanı olarak işlenmiş ve satışının yapıldığını belirterek, "Herhalde burayı satın alan vatandaş üzerinde olduğu gibi yararına bedava bir hizmet verecek bir tesis yapacak gibi çocukça bir beklenti içerisine giriyoruz. Ama ne hikmetse burası bir dilekçe ile sağlık tesisine dönüştürülmesine ilişkin bir başvuru var. Komisyonda görüşüldü, sanırım benim bir tek ret oyuma karşılık oylandı geçti" dedi.

"İstediğin kadar her şey kitabına uygundur desek de kamu vicdanı diye bir şey var" diyen Vursavuş, şöyle devam etti: 

"Özel hastane olur ama fakir fukaraya bedava hizmet verir, benim gönlümde vicdanım da oranın dönüşmesine izin verir ama kamu hizmet alanı sağlık tesisine dönüştüğünde ticari işletme olacaktır. Dolayısıyla kamuya ait bir fayda sağlamayacak. Kendi adıma söylüyorum bu maddeye evet verecekleri kamu vicdanı iyi bir yere koymayacaktır."

CHP Grup Başkanvekili Serdar Seyhan, partilisi Vursavuş'a cevap verdi. 

Seyhan, imarla ilgili maddelerde grup kararı alınmadığını, meclis üyelerinin istediği şekilde oy verebildiğini ve grupları bağlayıcı olmadığına dikkat çekerek, "Gündem maddelerini komisyonda uzun uzun değerlendiriyoruz. İçinde birkaç ağacın olması yeşil alan olması demek değildir. Ben de komisyonda kabul oyu verdim. Kanunen de bir yanlış söz konusu değildir. Kamu vicdanından söz ediyor, buna karar verecek olan bir tek meclis üyesinin değil de biz de kamu vicdanını düşünür ve dikkate alırız." şeklinde konuştu.

* *

Yeri ve sırası gelmişken…

Önümüzdeki günlerde, 0.3 yoğunluğa sahipken katakulliye getirilip 1.6 olarak Meclisten geçirilen 20 dönümü geçkin arsa konusuna da değineceğiz. 

Adana’nın bu büyük skandalla şoka uğrayacağını garanti edebiliriz.