YAŞAM
Giriş Tarihi : 26-10-2021 13:37   Güncelleme : 26-10-2021 13:37

Niyazi KOÇ Yazdı: Adana ve Tanıtım

Niyazi KOÇ Yazdı: Adana ve Tanıtım


Tanıtım ve turizm, birbirinden ayrı düşünülmesi mümkün olmayan iki kavram.

Peki, bizler bu iki kavramın gereğini yapabilmiş miyiz?

Bence hayır!

Öncelikle bölgemizin ve Adanamızın geçmiş medeniyetleri, doğal güzellikleri ve diğer sahip olduğu değerlerin tanıtımı bir bütünsellik içerisinde t tam anlamıyla gerçekleştirildi mi?

Bence hayır!

Adanamız  binlerce yıldan beri var olan ve çeşitli medeniyetlere beşiklik yapan tarihsel mirasa sahip bir kentimizdir. Anavarza Kalesi, Kozan Kalesi ve Misis’teki kazılarda ortaya çıkarılan tarihi eserler ve yüzyıllardır  ayakta duran tarihi Taşköprü bunların başlıcalarıdır. Ya hemen yanı başımızdaki Osmaniye ilimizdeki  KASTABALA  Harebeleri ve Toprakkale de bu tarihi mirasımızın başlıcalarıdır.

Yine; Yumurtalık ilçemizdeki dünyanın ilk limanından kalan  tarihi eserler, Milattan Önce 16. yüzyıla dayanan tarihi geçmişi  ile ünlü gezgin Marko Polo’nun  yolunun düştüğü tarihi  AYAS bölgesi ve Karataş’taki  Magarsus  Antikkent harabelerini de  unutmayalım. Yine bu bölgedeki geniş kumsallarıyla denizimizi de unutmayalım.

Şöyle bir an düşünelim; tarihin ve doğal güzelliklerinin içiçe olduğu  bir bölgeye sahibiz. Peki; sahip olduğumuz bu değerleri yeterince tanıtabiliyor muyuz? Bırakınyabancılara tanıtmayı, kendi ülkemizde, kendi şehrimizde yaşayanlara yeterince tanıtabiliyor muyuz?

Bu sorunun yanıtı bence “Hayır”dır. Turizm bürolarında birkaç broşür ile yetinmekteyiz hepsi o kadar.

Adanamız tanıtılırken sadece Adana kebabı ve Şalgam ön plana çıkartılmakta tarihsel geçmiş ise ikinci plana atılmaktadır.

Oysa ki; turizm  tarih demektir ve  turizmin de olmazsa olmazı  tanıtımdır.

Sahip olduğumuz değerlerin başkalarına duyurulması, anlatılması ve bilinçlere yerleştirilme gerekir. Sanayileşmenin öncülüğünü yapan Adanamızın bir sanayi müzesi bile oluşturulabilmiş değildir.

Adanamızın tanıtımı için çeşitli gruplar, farklı oluşumlar, değişik kurumların farklı çalışmaları söz konusudur ama yeterli ve etkili değildir.   

Asıl görevin öncelikle belediyelerde olması gerektiği düşüncesindeyim.

Büyükşehir Belediyesi’nin bu konuda çok çaba sarf ettiği ve destekler verdiği bir gerçektir.

Ama yeterli değildir. Bu tanıtım faaliyetlerinin  daha organize olması ve belirli bir merkezden yönetilmesi gerekir.

Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bu çalışmaları organize edecek ve yönetecek bu konuda kaynak oluşturabilecek bir birim olmalıdır.

Örneğin; Tanıtım, Turizm ve Pazarlama faaliyetlerini yürütecek bir Daire Başkanlığı oluşturmalıdır. Bu birim etkili ve verimli bir çalışma sonucunda önemli gelişmelere imza  atacaktır düşüncesindeyim.

Bu birim ADANA ile ilgili Pazarlama ve Tanıtım faaliyetlerini ilgili diğer kamu kurumları ve sivil toplum örgütleri ile birlikte organize edebilmeli ve faaliyetlerinin de  kaynaklarını  sponsorluklar  bularak  oluşturabilmelidir.

Bunun için da şartlar ve olanaklar elverişlidir.Yeter ki iş ehline verilsin!..