GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-10-2021 12:54   Güncelleme : 27-10-2021 12:54

Örnek Sera, Aile Polemiğine Kurban!

Örnek Sera, Aile Polemiğine Kurban!


Devletin Adana’daki muz serasına yönelik “model yatırımı”, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel ile eski eşi Çukurova Teknoloji Geliştirme Bölgesi Genel Müdürü Osman Kara arasındaki polemik nedeniyle sıkıntıya girdi. 

Devletin 25 milyon lira harcayarak teşvik bölgesi ilan ettiği bölgedeki muz serası yatırımı çürümeye terk edilmek üzere; yatırımcı İrfan Buhur, isyanını facebook üzerinden adeta haykırdı.

“ADANA’DA MUZ YETİŞMEZ” DENİYORDU!

Alanya, Antalya bölgesinde yoğunlaşan muz yatırımları için “Adana’da aynı kuşakta olmasına rağmen neden muz yetişmiyor?” sorusuna yıllarca cevap bulamayan yatırımcılar, muz yatırımlarını bu bölgeye kaydırmıştı. Yatırımcı İrfan Buhur, “Aynı iklim kuşağında olan Adana’da da muz yetişmeli, ancak başlangıcı devletin ARGE desteğiyle yaparak Adana’mızın önünü açalım” diye düşündü. Görüşmelerini yaptı ve Çukurova Üniversitesi’ne ait Teknoloji Geliştirme Bölgesinden yatırım desteği alarak muz serasını kurdu. Alanya’dan muz yatırımı için özel işçi ve mühendisleri Adana’da istihdam ederek çalışmalarına başladı. Bürokratik birçok engeli aştı. Muz, kurulan serada yetişmeye başladıkça İrfan Buhur’un heyecanı arttı.

ÖRNEK SERA GÖSTERİLDİ, ANCAK BÜROKRASİ YILDIRDI

Buhur, Adana gibi verimli topraklarda tropikal iklim kuşağının ticari olarak en güçlü ürünü olan muzun yetişmesi için örnek gösterilen serasında Tarım Bakanlığı yetkililerini ağırlamaya, Adana’da muz yatırımını düşünenleri misafir etmeye başladı. Ancak ilk hasat için son üç aya girildiğinde yaşadığı bürokratik engellere bir yenisi daha eklendi. 

Yatırım bölgesinin su ihtiyacını karşılamak için Seyhan Barajına döşenen altyapı su seviyesinin aşağıya düşmesi nedeniyle kesildi. İrfan Buhur, acil gelişen bu durumu yetkililere bildirdi. Bu çerçevede 20 metrelik yeni bir boru ilave edilerek su seviyesinden ihtiyaç karşılansın diye yetkililere müracaat etti. Ancak sorunu bir türlü çözemedi. Muz serasının su ihtiyacı için bu sefer ASKİ ile görüştü ve tanker ile Örnek Serayı sulamaya başladı. ASKİ’den tanker uygun olmadığında Sarıçam ve Yüreğir Belediyelerine rica etti. Oradan da tankerlerle su taşıdı. 

Serasını kurtarmak için mücadele veren İrfan Buhur, üniversite yetkililerinin (ÇÜ Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel ve eski eşi Osman Kara arasındaki) gerginliğin Adana’ya muz yatırımlarının önünü kesecek bir noktaya ulaştığı gerekçesiyle isyanını facebook sayfasından haykırdı. 

BUHUR: İKİ AYDIR BİR DAMLA SU VERMEDİLER

İrfan Buhur, “Tropikal meyveler üzerine yaptığımız AR-GE sonucu geliştirdiğimiz fidelerden her türlü engellemelere rağmen muz meyvelerimizi yetiştirdik. Adana’da üretmek isteyenin önüne sayısız engel çıkarılıyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 3 milyon hibe verilerek Seyhan Baraj gölünden teknoloji alanının sulanmasına imkan sağlayan su alma ünitesine su seviyesi düşünce 20 metre boru uzatıp bize 2 aydır bir damla su veremeyen özellikle; Çukurova Üniversitesi ile Çukurova Teknoloji Geliştirme Bölgesi yöneticisine selam olsun. Kendi anlaşmazlıklarına beni ve yatırımımı kurban ediyorlar” dedi.