GÜNCEL
Giriş Tarihi : 31-10-2021 11:18   Güncelleme : 31-10-2021 11:18

KHK ile Döndü: Sevinmemi Beklemeyin

KHK ile Döndü: Sevinmemi Beklemeyin

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Mühendislik Fakültesi’ndeki görevinden 29 Ekim 2016 günü OHAL KHK’sı ile ihraç edilen Yrd. Doç. Dr. Savaş Karabulut, kuru fasulye ve nohut satarak geçimini sağlamaya başlamıştı. Yanından ayrılmayan köpeği Alberta ile ürün siparişlerini kendisi teslim ediyordu.

Gazeteci Zehra Özdilek'in aktardığına göre;

Görevine iade edildiği haberini 29 Ekim’de alan Karabulut, 5 yıl önce de yine aynı tarih olan 29 Ekim’de ihraç edildiğini belirtti. Bu süreçte baklagil sattığını dile getiren Karabulut, "İhracımın en büyük artısı dayanışma, mücadele, sınıf bilincinin kazanılmasındaki kazanımlarım oldu. Emekçi halkın vergileriyle okumuş, işçi sınıfının birer öncüsü olmuş anne ve babamın yetiştirdiği o özgürlükçü ruhun yaşamıma kattığı tüm zenginliklerimle de mücadele etmeye devam edeceğim” şeklinde konuştu.

'ANAYASA ÇİĞNENİYOR, DAVA AÇACAĞIM'

"Kimse benim iade edildiğim için sevinmemi beklemesin" diyen Karabulut, "Barış Akademisyenleri olarak toplumda bilinen ve aynı üniversitede beraber 'iş güvencesi, demokratik üniversite' mücadelesi verip, 'tarikatların, cemaatlerin' üniversitelerde kadrolaşmasını engelleyen yoldaşlarım iade edilmeden asla ama asla içim huzur ile dolmayacak. Şunu da bilsinler; hangi üniversiteye gönderirlerse göndersinler, kaldığım yerden mücadeleye devam edeceğim. Biliyorsunuz şimdi de Anayasa’nın 10. maddesi (eşitlik ilkesi) çiğneniyor. Bizi 683 sayılı KHK ile 'İstanbul, Ankara, İzmir illeri dışında, 2006 sonrası açılmış olan ve kendi kurumumuz dışındaki' üniversiteleri tercih etmemiz isteniyor. Eğitim-Sen yönetimiyle görüştüm ve dava açacağım. Hiçbir alt yapısı olmayan birçok üniversitede bilimsel bilgi üretmemizi bekliyorlar. Bizler, bu memleketin yurtseverleri, memleket sevdalıları öyle 'milliyetçilik, vatanseverlik' nutuklarıyla değil, her karış toprağına sevdalı olduğumuz için çalışırız ancak hakkımızı da söke söke alırız" ifadelerini kullandı.