GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-11-2021 08:12   Güncelleme : 01-11-2021 08:12

Seyhan Meclisi de Ahlak Sınavında!

Seyhan Meclisi de Ahlak Sınavında!


Adana Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin, kamuoyunda RTÜK arsasının imar değişimini mülk sahibinin isteği doğrultusunda değiştirerek üzerinde kara bir leke bırakmasının üzerinden çok fazla geçmedi. Şimdi de Seyhan Belediye Meclisi bir ahlak sınavı ile karşı karşıya. 


CHP 24. Dönem milletvekili, gazeteci Turgay Develi dün kaleme aldığı yazısında şu uyarıda bulunmuştu:

“Seyhan Belediye Başkanı sayın Akif Kemal Akay ve Seyhanlıların oylarıyla seçilmiş CHP'li Meclis üyelerini uyarıyorum.1 Kasım 2021 günü (bugün) toplanacak Seyhan Belediye Meclisi'nin 5. sırasındaki "Seyhan ilçesi Mekan, Kavaklı, Söğütlü, Koza, Küçükdikili, ve Yeşiloba mahallelerinde (kısmen) 337 ha (3 milyon 337 bin metre kare) alanda hazırlanan 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği teklifi ile İmar, Kentsel Dönüşüm, Deprem ve Afet, Tüketiciyi Koruma, Hesap İnceleme, Sosyal Hizmetler, İnsan Hakları, Kadın Erkek Eşitliği, Engelli Hakları, Turizm, AB Dış İlişkiler, Araştırma Geliştirme, Bilim Teknoloji ve Elektronik Belediyecilik Müşterek komisyon raporu oy çokluğu ile kabul edilen..." gündem maddesi ile hiç bir kişiye, hiç bir özel çıkar sağlayacak şekilde işlem tesis edilmemeli. Eğer bu gündem maddesi imar değişikliği talebi geldiği şekliyle k kabul edilecek olursa (yoğunluk artışı yapılıyor) hem Seyhan hem de CHP açısından telafisi mümkün olmayacak bir durumla karşı karşıya kalınacaktır.“

“OY ÇOKLUĞU İLE KABUL EDİLMEDİ” İDDİASI..

Kabul edilmesi halinde bölgedeki arsa ve devam etmekte olan inşaat sahiplerine yüzde 33 oranında rant sağlayacak olan yoğunluk talebi komisyonda görüşüldüğünde nasıl bir karar çıktı?

İlgili komisyon kararının oybirliğiyle red şeklinde olduğu, ancak gündeme ‘oy çokluğuyla kabul edilen..’ şeklinde geçirildiği ileri sürüldü. 

ZEYDAN KARALAR İŞİN NERESİNDE?

Öte yandan söz konusu bölgede Seyhan Belediye Başkanlığı döneminde Zeydan Karalar’ın yoğunluğu 1.2’ye çıkardığı, Akif Akay Başkanlığındaki Seyhan Belediyesi‘ndeki 1.6 yoğunluk talebini de dolayısıyla desteklediği ileri sürülüyor. 

Bu yüzden Akif Akay’ı prese almış olabileceği ihtimaline yer verilerek, “Akif Başkan arafta kaldı. Ya Zeydan Karalar’ın dediği olacak ya da Seyhan‘ın gerçek başkanının kendisi olduğunu kanıtlayacak” değerlendirmesi yapılıyor.

Öte yandan, Adana her geçen gün betonlaşma yolunda dev adımlar (!) atıyor. CHP'li belediyelerin imar değişikliği ile birlikte bu kadar anılır olması partililerce hiç de hoş karşılanmıyor.