GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-11-2021 11:29   Güncelleme : 02-11-2021 11:29

Birilerinin Hevesi Kursağında Kaldı

Birilerinin Hevesi Kursağında Kaldı


CHP 24. Dönem milletvekili, gazeteci Turgay Develi ve haber portalımızın gündeme getirdiği Seyhan’daki imar yoğunluğunun artırılması dosyası bugün Meclis gündemine geliyor. 

Ancak dünkü meclis öncesi çok ilginç gelişmeler yaşandı. Seyhan Belediyesi yönetimi partilerin grup başkanvekillerinin davet ederek, haber portalımızın dün duyurduğu gibi komisyon raporunun oybirliğiyle red şeklinde olduğunu doğruladı. Ancak meclis gündeminin 5. maddesine neden ‘oy çokluğuyla kabul edildiği’ şeklinde yazıldığının araştırılmakta olduğu ifade edildi. 

Meclis üyeleri ile yaptığımız görüşmeler sonucu neredeyse tamamına yakınının komisyon raporunun kararı doğrultusunda oy kullanacağı, dolayısıyla bölgedeki imar yoğunluğu artışının reddedileceği öğrenildi. 

'ZEYDAN KARALAR İŞİN NERESİNDE' DEMİŞTİK

Öte yandan söz konusu bölgede Seyhan Belediye Başkanlığı döneminde Zeydan Karalar’ın yoğunluğu 1.2’ye çıkardığı, Akif Akay Başkanlığındaki Seyhan Belediyesi‘ndeki 1.6 yoğunluk talebini de dolayısıyla desteklediği ileri sürülüyor. 

Bu yüzden Akif Akay’ı prese almış olabileceği ihtimaline yer verilerek, “Akif Başkan arafta kaldı. Ya Zeydan Karalar’ın dediği olacak ya da Seyhan‘ın gerçek başkanının kendisi olduğunu kanıtlayacak” değerlendirmesi yapılıyor.

TURGAY DEVELİ'NİN ÖNEMLİ UYARISI...

Turgay Develi, kaleme aldığı ilgili yazısında şu uyarıda bulunmuştu:

“Seyhan Belediye Başkanı sayın Akif Kemal Akay ve Seyhanlıların oylarıyla seçilmiş CHP'li Meclis üyelerini uyarıyorum.1 Kasım 2021 günü (bugün) toplanacak Seyhan Belediye Meclisi'nin 5. sırasındaki "Seyhan ilçesi Mekan, Kavaklı, Söğütlü, Koza, Küçükdikili, ve Yeşiloba mahallelerinde (kısmen) 337 ha (3 milyon 337 bin metre kare) alanda hazırlanan 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği teklifi ile İmar, Kentsel Dönüşüm, Deprem ve Afet, Tüketiciyi Koruma, Hesap İnceleme, Sosyal Hizmetler, İnsan Hakları, Kadın Erkek Eşitliği, Engelli Hakları, Turizm, AB Dış İlişkiler, Araştırma Geliştirme, Bilim Teknoloji ve Elektronik Belediyecilik Müşterek komisyon raporu oy çokluğu ile kabul edilen..." gündem maddesi ile hiç bir kişiye, hiç bir özel çıkar sağlayacak şekilde işlem tesis edilmemeli. Eğer bu gündem maddesi imar değişikliği talebi geldiği şekliyle k kabul edilecek olursa (yoğunluk artışı yapılıyor) hem Seyhan hem de CHP açısından telafisi mümkün olmayacak bir durumla karşı karşıya kalınacaktır.“