GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-11-2021 09:22   Güncelleme : 03-11-2021 09:22

Erdoğan-Akşener İttifakına Doğru mu?

Erdoğan-Akşener İttifakına Doğru mu?


Siyaset dünyası son dönemlerde giderek ısınır ve parlamenter sistem tartışmaları da daha yüksek sesle gündeme gelirken HABER TÜRK Gazetesi yazarı Fatih Altaylı çok çarpıcı bir yazı kaleme aldı.

Altaylı Ankara kulislerinde dolaşan yeni iddiayı köşesine taşırken, muhalefetin Anayasa Mahkemesi’ne Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin Anayasa’ya aykırılığına dair yaptığı başvuruların bugüne kadar gündeme alınmadığını ancak AKP’deki kan kaybının devam etmesi halinde Anayasa Mahkemesi’nin bu başvuruları karara bağlayarak Başkanlık sistemini anayasaya aykırı bularak iptal edeceğini ve yeniden parlementer sisteme dönüleceğinin kulislerde konuşulduğunu ifade etti.

Altaylı yazısında bu iddiayı dile getirenlerin gidilecek bir seçim sonrasında tek başına iktidar olamasa da 1. parti olacak AKP’nin koalisyonu İYİ PARTİ ile kuracağını belirtti.

İşte Altaylı’nın o çarpıcı yazısı:

“Ankara’da bir senaryodan daha söz ediliyor ve bu senaryo iş dünyası içinde de başkent kaynaklı olarak giderek daha çok konuşulmaya başlandı. Bu da “Parlamenter sisteme dönüş” senaryosu.

Biliyorsunuzdur, muhalefetin başkanlık sistemine geçişi sağlayan Anayasa değişikliği ile ilgili Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı itirazlar var. Yüce Mahkeme bugüne kadar bu itirazları ele almadı, bu itiraz dosyalarının kapağını bile açmadı.

SİSTEM ‘ANAYASAYA AYKIRI’ DENİLEREK İPTAL EDİLECEK

Ankara’daki yeni yazarların yeni senaryosuna göre iktidar partisindeki oy erimesinin devam etmesi halinde, Anayasa Mahkemesi bu itirazları gündeme alacak ve kısa süre içinde karara bağlayacak. Ve başkanlık sistemini getiren Anayasa değişikliği Anayasa’ya aykırı bulanarak iptal edilecek.

Hal böyle olunca başkanlık sisteminden vazgeçmeyeceğini defalarca ilan etmiş olan iktidar partisi “Hay Allah, bak şu olana. Tam biz Türkiye’nin önünü açacaktık ama Anayasa Mahkemesi engelledi. Ne yapalım. Hukuk karşısında boynumuz kıldan ince” diyerek yeniden parlamenter sisteme dönecek.

AKP VE İYİ PARTİ HÜKÜMET OLACAK

Erdoğan Cumhurbaşkanı olarak kalacak ve hemen seçime gidilecek. AK Parti tek başına iktidar olmaya yetmeyen bir oranla bile olsa 1. parti çıkacak. Sistem parlamenter olduğu için de içinde İYİ Parti’nin de olabileceği bir koalisyon ihtimali ile AK Parti iktidarın parçası olacak.

Böylece parti ve yakın destekçileri açısından son günlerde ortaya çıkan kabus benzeri durum bertaraf edilmiş olacak. Dediğim gibi bu da senaryolardan biri. Bu senaryodan bir film çıkar mı, izleyici toplar mı bilmem. Ama yazanlar var.”

ÖZDAĞ DA İYİP – AKP İKTİDARINI İŞARET ETMİŞTİ

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, ‘Bir süre sonra Erdoğan yüzde 30’lar ile iktidarın en azından büyük ortağı olmayı hedefleyen bir süreç içine girecek. Hedeflenen de AKP-İYİ Parti ortaklığı…’ demişti.