GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-11-2021 10:58   Güncelleme : 11-11-2021 10:58

Kepçe Girdi, Şehit İkizlerin Büstü Gitti!

Kepçe Girdi, Şehit İkizlerin Büstü Gitti!


Adana BŞB Meclisinin yüzkarası girişimi sonucu yeşil ve kamu hizmet alanı olan RTÜK arsasının imar değişikliği oylanmış ve imar durumu sağlık tesisi alanına dönüştürülmüştü. 

17 itiraz oyuna rağmen Serdar Seyhan ve CHP grubu başta olmak üzere RTÜK arsasının betonlaşmasına Büyükşehir Belediye Meclisi evet dedi. CHP’li 3 üye red oyu kullandı. Başkan Zeydan Karalar kurnazca davranıp meclise başkanlık etmedi. Meclise üye sayısının yarısına oylamaya katıldı. 

3 bin 365 metrekarelik kamu arazisi Dünya Göz tarafından 27 milyon liraya satın alınmıştı.

ŞEHİT İKİZ POLİSLERİN BÜSTÜ ARTIK YOK

Atatürk Caddesi üzerindeki arsaya kepçeler girdi, bulunan ağaçlar yıkılmaya başlandı. Söz konusu RTÜK arsasına konumlandırılan şehit ikiz polisler Ahmet ve Mehmet Oruç’un büstleri kaldırılıp bir köşeye atıldı. 

Hazin bir şehadet öyküsü; 

15 Temmuz darbecilerinin en ağır saldırısını yaptığı Ankara Gölbaşı’ndaki Özel Harekât Daire Başkanlığı ve Polis Havacılık Daire Başkanlığı tam anlamıyla savaş alanına döndü. F-16’ların füzeli saldırısında en büyük kayıp Özel Harekât Dairesi’nde yaşandı. Özel Tim mensupları F-16’larca hedef alındı. Saldırıda 47 Özel Tim mensubu şehit oldu. En üzücü hayat hikâyelerinden biri de buradan geldi. Şehit düşen polislerden ikisi Adanalı ikiz kardeşler Ahmet ve Mehmet Oruç’tu. 

Geçmiş dönem BŞB Başkanı Hüseyin Sözlü, Alparslan Türkeş Bulvarı üzerinde yaptırdığı üstgeçide Oruç kardeşlerin adını vermişti. 

Yaratılan rantın ve büstün yok edilmesinin, İYİ Parti milletvekili Lütfü Türkkan’ın şehit yakınına hakaretten (provokasyon olduğu ileri sürülse de) ne farkı olabilir ki! 

VALİ SÜLEYMAN ELBAN ONAYLAYACAK MI?

Bilindiği üzere, Adana BŞB Meclis kararlarının Valilikçe onaylanıp askıya çıkarılması gerekiyor. Ancak şu ana kadar RTÜK arsasına ilişkin meclis kararının vilayette onaylanmadığı öğrenildi. 

Ayrıca İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şubesi rant girişimi olarak nitelendirdiği kararı mahkemeye taşımaya hazırlanıyor. Ancak bunun için kararın Valilik onayından geçmesi şart.

ALİ PEKMEZCİ