GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-11-2021 19:37   Güncelleme : 11-11-2021 19:37

Şimdi de Real Bölgesinde İmar Oyunları

Şimdi de Real Bölgesinde İmar Oyunları

 

Turgay DEVELİ Yazdı 

"Adana Büyük Şehir Belediyesi'ne açık mektup" başlığıyla, siyasette, belediyelerde, bürokraside herkesin ahlaklı, erdemli ve dürüst olduğunu düşündüğümü belirttiğim bir yazı yayınlamıştım.

Konunun teknik detayına girmeden, başlangıcı 1980'li yılların ortasına dayanan bu işlemi 4 maddede de özetlemiştim. Yapılan nazım imar plan revizyonu sonucu ortaya çıkacak yüz milyonlarca liralık rantı kimlerin paylaşacağı ile ilgilenmediğimi de yazmıştım.

Benim dikkatimi yoğunlaştırdığım şey, üyesi olduğum ve kazanılması için emek verdiğim CHP'li bir belediyede sayın Kılıçdaroğlu'nun, hemen her konuşmasında ısrarla altını çizdiği "Belediyeleri rant dağıtma merkezi olmaktan çıkarmalıyız" sözlerinin hilafına işlem tesis edilip edilmediği.

Gösterdiğim hassasiyetin nedeni ise, o dönemde yöneticisi olduğum, Ergün Göknel'in eşi ve sevgilisiyle arasında kalan SHP'nin uğradığı hezimeti her CHP'li gibi benim de unutamamam elbette.

Milletvekilliğini yapıp, halen de üyesi olduğum partim CHP'nin, İSKİ skandalından 30 yıl sonra kazanılan belediyelerin onurlu, dürüst, çalışkan olduğunu düşündüğüm yöneticilerinin üzerine titrememin sebebi, en ufak bir yanlışlarının sadece Adana'da değil ülke çapında CHP'ye umut bağlayan, oy veren milyonlarca insanın geleceğini karartacağını, umutlarını söndüreceği korkusu. Durumun hassasiyetini böylece ortaya koyduktan sonra ilk yazımın ardından ulaşan yeni bilgilere göre, sorularımızı sormaya devam edelim;

1-Mahkeme, Adana'nın Real bölgesindeki 1/5000 binlik nazım imar planını hangi gerekçeyle bozdu?

2- Büyükşehir Meclisi'nin, mahkemenin bozma işleminden sonra 12,08,2021 tarih ve 67597785-105-04-199 sayılı kararı ile meclisten geçirdiği nazım imar planı revizyonu tesis edilen işlem ve gerekçesi, dayanağı ne? 

3- Büyükşehir Meclisi'nde kabul edilip, askıya çıkarılan plandaki değişikliklere gerekçe gösterilen mahkeme kararı dosya ekinde neden yok?

Bu soruların yanıtları ortaya çıktığında, Adana Büyük Şehir Belediyesi'ni kimlerin yönettiğini de öğrenmiş olacağız.