GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-11-2021 19:27   Güncelleme : 12-11-2021 19:27

Rektör Hanıma Sert Eleştiriler!

Rektör Hanıma Sert Eleştiriler!


Çukurova Üniversitesi yönetimi pandemi ile ilgili yeterli önlem almamakla suçlandı. Ayrıca Üniversite bünyesindeki farklı sorunları dile getirilerek Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel sorunlara duyarsız kalmakla eleştirildi. 

Açıklama şöyle: 

"PANDEMİ KONUSUNDA ALINAN ÖNLEMLERİN YETERSİZLİĞİ

Çukurova Üniversitesi 2021-2022 eğitim-öğretim yılı başlangıcı 20 Eylül 2021 olarak ilan edilmişti. Ancak yüzyüze eğitime geçilmesi kararı alınması nedeniyle eğitim-öğretim yılının başlangıcı, gerekli önlemlerin alınması için, iki hafta ötelenmiş ve Çukurova Üniversitesi 4 Ekim 2021 tarihinde yüz yüze eğitim yoluyla öğretim yılına başlamıştır.  

Bu süreç içerisinde gözlenen durum “ilave tedbir(ler)” diyeceğimiz ekstradan hiçbir önlem alınmaksızın, pandemi öncesi dönemle aynı koşullar içinde, yüz yüze eğitim sürecine geçildiği görülmektedir. Üniversitede özellikle temizlik personeli açığı had safhadadır ve bu nedenle üniversitenin en önemli sorunu temizlik sorunudur. Temizlik personeli sorunu rektörlük nezdinde dile getirilmiştir. Ancak henüz somut bir gelişme görülmemiştir. Temizlik en önemli sorundur. Bunun yanı sıra sınıfların havalandırılmasının yaklaşan kış döneminde daha büyük bir sorun teşkil edeceği görülmektedir. Özellikle penceresiz sınıflarda ders işlenmemesi pandemi riskini artırmaktadır. 

Öte yandan pandemi konusunda bir genel rehavet hali gözlenmekte ve bu konuda bilgilendirme çalışmaları yapılmamakta olup, duyurular ve önlemler yetersizdir. Ulaşım ise başlı başına önemli bir sorun teşkil etmektedir. Trafik sıkışıklığının yanı sıra öğrencileri üniversiteye ulaştıran toplu taşıma araçlarında önlemlere riayet edilmemesi ve araçların içindeki insan kalabalığı pandemi riskini artırmaktadır.

Ayrıca yemekhanelerde büyük kuyruklar oluşmaktadır. Öğrencilerin sosyal alanları da kısıtlı olup, öğrencilerin yemekhane dışında bir araya gelebilecekleri kafe-kantin-restoran gibi vakit geçirebilecekleri mekanların azlığı ve sıkışıklığı her açıdan sorun yaratmaktadır.   

Bütün bu sorunlar üniversite yönetimine iletilmiş, sorunlar dile getirilmiş ve çözümü için öneriler sunulmuştur. Ancak tüm sorunlar devam etmektedir ve gerekli önemlerin alınmaması durumunda kışa girdiğimiz bu dönemde sorunların çözülmek bir yana giderek artacağından endişe ediyor ve sorumluları acilen göreve davet ediyoruz. 

Çukurova Öğretim Elemanları Derneği Başkan Yardımcısı / Oya Katırcı.."