GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-11-2021 12:38   Güncelleme : 15-11-2021 12:38

Hakkında ‘Rektör Olamaz’ İddiası…

Hakkında ‘Rektör Olamaz’ İddiası…


Çukurova Üniversitesi Rektörü Meryem Tuncel’in ABD’den aldığı profesörlük unvanının Türkiye’de geçerli olabilmesi için gerekli olan Üniversitelerarası Kurul’un 'denklik' belgesinin bulunmadığı, bu nedenle rektörlük görevinin yasal olmadığı ileri sürüldü.

ABD'deki Texas Tech Üniversitesi'nde görev yapan Prof. Dr. Meryem Tuncel, 13 Ağustos 2020'de Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü'ne atandı. Tuncel, bu atamadan kısa bir süre sonra da İç Hastalıkları Anabilim Dalı'na profesör olarak atandı.

Ancak Texas Tech Üniversitesi'nden aldığı profesörlük unvanını Türkiye'de kullanabilmesi için gerekli denklik belgesi ‘şartları taşımadığı' gerekçesiyle Tuncel'e verilmedi. Bu sebeple Tuncel'in mevzuat gereği rektör olamayacağı iddiaları gündeme geldi.

DENKLİK BELGESİ YÖK’E VERİLEMİŞ

Texas Tech Üniversitesi'nin YÖK tarafından ‘Yayın sayısı şartından muaf olmasını sağlayan' QS Endeksi'nin, “Dünyadaki ilk 200 üniversitesi arasında bulunma” şartını da taşımadığı kaydedildi. Tuncel'in rektör adaylığı sürecinde eksik belge ile başvurusunun kabul edildiği ve rektör olarak atamasından sonra da profesörlüğüne ilişkin denklik belgesinin YÖK'e verilmediği de ileri sürüldü.