KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 17-11-2021 11:07   Güncelleme : 17-11-2021 19:24

Üstad Etem Çalışkan Gündoğdu’da…

Üstad Etem Çalışkan Gündoğdu’da…


Tarsuslu devlet sanatçımız, hattat, gazeteci, ressam, meşhur Atatürk portresinin çizeri Etem Çalışkan, Gündoğdu Vakfı’nı ziyaret edip Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Gökhan Gündoğdu ile sohbet etti

Gündoğdu Art Galeri'deki resim sergisini gezen Etem Çalışkan, Gündoğdu Art Galerinin muhteşem olduğunu belirterek Dr. Gökhan Gündoğdu nezdinde emeği geçen herkese teşekkür etti. 


GÖKHAN GÜNDOĞDU:
BİZLERİ ONURLANDIRDI

Gündoğdu Vakfı Başkanı Dr. Gökhan Gündoğdu ise “Çok kıymetli büyüğümüz, ülkemizin önemli sanatçılarından saygıdeğer devlet sanatçımız, hemşehrimiz Etem Çalışkan, ziyaretleriyle bizleri onurlandırdılar. Saygıdeğer büyüğümüz ile sanat konuşmak ve Gündoğdu Art Galerimize göstermiş olduğu ilgi bizlere büyük onur verdi” dedi.

ETEM ÇALIŞKAN KİMDİR? 

Yeni yazı ile hat yapan Etem Çalışkan, Türkiye'de ders kitaplarında yer alan Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi ve İstiklal Marşı'nın yazımını yapan kişidir; fonda yer alan meşhur Atatürk portresinin de çizeridir. Anıtkabir'in inşası sırasında kitabelerin yazılmasında emeği geçen sanatçının en önemli çalışmaları arasında Atatürk'ün imzasını, Atatürk'e ait imzalara bakarak stilize etmesi; Kuran-ı Kerim'in Türkçe mealini yeni yazı ile yazması; Nutuk'u kaligrafik olarak iki cilt halinde yazması yer alır.

AdminAdmin