GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-11-2021 12:44   Güncelleme : 17-11-2021 12:44

Turgay Develi: CHP’li Belediyeler Dikkat!

Turgay Develi: CHP’li Belediyeler Dikkat!

 

Önümüzdeki günlerde ülke siyasetinin bir numaralı gündem maddesi belediyeler olabilir.

Bunun iki önemli göstergesi var:

Birincisi, Erdoğan'ın İstanbul gibi dev bir belediyenin başkanlığını yapma tecrübesine sahip olması.

İkincisi de, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun, açıktan kendi belediye başkanlarını hedef almayan, ancak "kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla" sözündeki gibi, sık sık yaptığı "Belediyeleri rant dağıtma merkezi olmaktan çıkarmalıyız." uyarıları.

Bu iki gösterge aslında her şeyi ayan beyan ortaya koyuyor.

Kılıçdaroğlu'nun uyarısının ne anlama geldiğini (tabii ki her belediye başkanı bunun ne demek olduğunu biliyor!) en iyi bileceklerden birisi, belki de bir numaralı isim de, siyasi hasımı, yani Erdoğan.

Önümüzdeki seçimlerin Erdoğan için bir hayat/memat meselesi olacağı, iktidarını sürdürmekten başka bir seçeneği olmadığı da unutulmaz ise, konuşmalarında sıkça vurgulayarak hedefe koyduğu CHP'li belediyelerin dikkati elden bırakmaması gerekiyor.

Bu itibarla, zaten bir kaç büyük şehir dışında, meclislerinde Cumhur ittifakı çoğunluğu bulunan CHP'li belediye başkanlarının, başta imar gibi konularda, AKP/MHP ittifakı ile tam 'uyum' içinde geçirdikleri dosyalar, ileride Erdoğan ve AKP için birer can simidine dönüşebilir.

"İşin içinde AKP/MHP ittifakı var. Bir şey olmaz." denilerek sağlanan "mutabakat" lara güveniyorlarsa, bu CHP'li belediye başkanları için aldatıcı olabilir.

Zira, Erdoğan iktidarında yaşananlara tanıklığımızla söyleyebiliriz ki, siyaset mezarlığındaki taşlar, Erdoğan'ın kendi şahsi geleceği için biletini kestiklerinin isimleriyle dolu.

Hiçbir şeyin sonsuza kadar gizli kalamayacağı gerçeğinden de hareketle, bırakın birkaç meclis üyesinin kellesini, eğer Erdoğan'ın yolunu açacaksa, kendisinden başka herkesi feda edebildiğini ve çekinmeden edeceğini yaşayarak öğrendik.

Sonuç olarak;

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi'nce, Real AVM bölgesinde, 12.08.2021 tarih ve67597785-105-04-199sayısı ile karara bağlanarak askıya çıkarılan nazım imar plan revizyonu içerisinde bulunan, 11534 ada 1 ve 2 no'lu parsel meselesi ve atılan her imza, yapılan her ihale hayati öneme haizdir.

Gösterdiğim hassasiyetin nedenini daha önceki yazılarımda açıklamıştım;

İSKİ skandalını patlatan ilişkiler yumağını da (eş, sevgili, para) unutmadan, 30 yıl sonra kazanılan belediyelerde yaşanacak en ufak bir yanlışın, sadece Adana'da değil, ülke çapında CHP'ye umut bağlayan, oy veren milyonlarca insanın geleceğini karartacağı unutulmamalı.