GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-11-2021 15:22   Güncelleme : 19-11-2021 17:46

Hem Zeydan’a Hem Baroya Sert Tepki

Hem Zeydan’a Hem Baroya Sert Tepki


Kimsesiz Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği (KİHAYKO), bugün Büyükşehir Belediyesi önünde gerçekleştiği bir eylemle hem Başkan Zeydan Karalar’ı hem de Adana Barosu yönetimini protesto etti. 

Büyükşehirin hayvan haklarına duyarsız kaldığını ve sorunların çözümü için hiçbir adım atmadığını ileri süren hayvanseverler, Adana Barosu’nun da protesto eylemini engellemeye çalışmakla suçladı.

Hayvanseverler, Büyükşehir Belediyesi binası önünde toplanarak slogan attı.

Hayvanların Yaşam Hakkı Konfederasyonu (HayKonfed) Başkanı Nesrin Çıtırık, burada yaptığı açıklamada, sokak hayvanlarının kontrolsüz bir şekilde çoğaldığını, aç ve hasta olarak yaşam mücadelesi verdiğini öne sürdü.

Vatandaşların bu durumdan şikayetçi olduğunu belirten Çıtırık, şöyle devam etti: 

"Bunun bir tek çözümü var, kısırlaştırma. Ne Seyhan Belediye Başkanlığı sürecinde ne de Büyükşehir Belediye Başkanlığı sürecinde sayın kısırlaştırmayı asla kabul etmedi. Seyhan Belediyesi'nde hiç kısırlaştırma yapmadı. Zeydan Büyükşehir Belediye Başkanı olunca aylarca kısırlaştırmayı durdurdu. Dediğim gibi hayvanlar perişan, vatandaş muzdarip. Birincisi kısırlaştırma istedik. Zeydan Karalar'dan ikinci talebimiz bu hayvanların aç bırakılmamasıydı. Çok masum bir istek yapılmadı, özellikle yapılmadı, hala da yapılmıyor. Sokaklardaki aç, perişan, gariban hayvanların doyurulmasını istedik. Onlara bakma savaşı veren mağdur durumdaki gönüllere destek istedik. Bu iki masum istek Zeydan Karalar tarafından yapılmadı."

Belediye önünde düzenlenen protesto eylemine ilişkin basın açıklaması şöyle: 

“Değerli basın mensupları, burada yaşam hakkının kutsallığı için toplanmış bulunmaktayız. 

Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi’nde de belirtildiği üzere; Yaşama hakkı, hiçbir canlı için öncelik sonralık ilişkisine sokulamaz. Bütün hayvanlar yaşam önünde eşit doğarlar ve aynı var olma hakkına sahiptirler. Hiçbir hayvana kötü davranılamaz, acımasız ve zalimce eylem yapılamaz. Bütün hayvanlar saygı görme hakkına sahiptir, hiç kimse bu hakkı çiğneyerek onları açlığa, susuzluğa terk edemez. Ancak bugün itibarıyla ülkemizde hayvan hakkı ihlalleri devam etmekte, vicdanla ve insanlıkla bağdaşmayan eylemler artış göstermektedir.

Gerek 5199 sayılı yasa gerekse de Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi hayvan haklarına dair belediyelere de ciddi yükümlülükler getirmektedir. Kısırlaştırma merkezi kurulması ve barınaklarda kimsesiz hayvanların bakım ve tedavi şartlarının iyileştirilmesi, yeterli veteriner hekim ve ilaç temini bu görevlerin en başındadır. Bu görevler yerine getirilmediğinde Türkiye’de sayısı milyonları bulan hayvansever camianın belediye başkanlarına sorumluluklarını hatırlatması ve anayasal hakkı olan toplantı ve gösteri yürüyüşü ile basın açıklamasını gerçekleştirmesi gerekir. Nitekim anayasamızda açıkça herkesin önceden izin almadan toplantı ve gösteri yürüyüşü yapabileceği düzenlenmiştir. Anayasal bu hakkın kullanılması seçimle gelen belediye başkanlarını da rahatsız etmemelidir. 

Bu kapsamda eylem kararı alınması sonrası hiçbir belediye hayvanseverlerin bu eylemi gerçekleştirmesini engellemek için bu eylemin siyasi bir eylem olduğunu söyleyemez. Belediye başkanları barolar ve baroların hayvan hakları komisyonları üzerinde doğrudan ya da dolaylı şekilde baskı kuramaz. Eyleme katılmayın diyemez. Baroya ilçe başkanlıklarında yönetici konumundaki avukatlarını göndererek hayvansever avukatların bu eyleme katılmasının yanlış olduğunu söyletemez. Avukatları aracılığı ile eylem düzenleyen insanlara belediyenin mama ihalesini alamadığı için bu eylemi gerçekleştirdiklerine dair iftira atamaz. 

Bir avukatın nerde ve ne zaman basın açıklaması yapacağını, hangi eyleme katılmanın doğru hangisine katılmasının yanlış olacağını söyletemez. İnsanları düşünce özgürlüklerine bu suretle müdahale edemez. 

Bunun aksini düşünenlerin ne hayvan haklarına ne yaşam hakkına ne de düşünce özgürlüğüne saygısı olduğu düşünülemez. 

Biz bugün burda yaptığımız eylemin siyasi bir eylem olduğunu ileri sürenleri kınıyoruz. Siyasi eylem yapılacak algı operasyonunu başlatanlara yazıklar olsun diyoruz. Eylemi engellemeye çalışanlara, buna alet olanlara yazıklar olsun diyoruz. Ve herkesi düşünce özgürlüğüne ve yaşam saygı duymaya, belediyeyi 5199 sayılı yasanın kendisine yüklediği görevleri yerine getirmeye davet ediyoruz."