YAŞAM
Giriş Tarihi : 22-11-2021 11:02   Güncelleme : 22-11-2021 11:02

Tam Teşekküllü Hayvan Ambulansı Yok!

Tam Teşekküllü Hayvan Ambulansı Yok!

 

Adana'da Büyükşehir Belediyesi önünde hayvan haklarına duyarsız kalındığı ve sorunların çözümü için hiçbir adım atılmadığı yönünde protesto gerçekleştiren hayvanseverlerin tepkileri sosyal medyada sürerken, yapılan araştırmada kentte tam teşekküllü hayvan ambulansının bulunmadığı ortaya çıktı. 
Mersin ve Hatay başta olmak üzere çevre kentlerde kazayla yaralanan hayvanlar, hayvan ambulansları eşliğinde anında müdahaleyle kurtarılırken Adana'da modern bir hayvan ambulansının olmaması şaşkınlık yarattı. 
 
VAR OLAN DA HİZMETTEN GERİ ÇEKİLDİ
 
2014 yılında, Hüseyin Sözlü döneminde Adana Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı özellikle sokak hayvanları için kendi imkanlarıyla bir hayvan ambulansı üretmişti. Ayrıca BŞB’nin 4 hayvan rehabilitasyon aracı bulunuyordu. 
Ancak, Zeydan Karalar’ın tasarruf tedbirleri kapsamında bu araçların tamamı geriye çekildi. 
Zaten derme çatma olan hayvan ambulansı artık hizmet veremiyor. Bu yüzden Adana’nın acilen tam teşekküllü bir hayvan ambulansına ihtiyacı olduğu vurgulanıyor. 
 
 
BŞB YEMDE DE SINIFTA KALDI 
 
 
Bu arada yaptığımız araştırmalar sonucu barınakta ve sokakta yaşayan hayvanların yem gereksinimine dair çok ilginç bilgilere ulaştık. 
Buna göre Büyükşehir belediyesinin satın aldığı yemleri hayvanlar yemiyor. Yemin, çok kalitesiz olduğu gerekçesiyle hayvanlar tarafından beğenilmediği belirtildi. 
Buna karşın Seyhan, Çukurova, Sarıçam ve Yüreğir Belediyeleri gönüllü hayvan dostlarına kaliteli (Enjoy, King) marka hayvan yemi dağıtıyor. Bu yemler gönüllülerce sokak hayvanlarına ulaştırılıyor. 
 
MERSİN, TARSUS VE HATAY'DA EN İYİSİ VAR
 
Yapılan araştırmalarda 2016 yılında Hatay Büyükşehir Belediyesi ile Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin yaralı ve hasta hayvanlara anında müdahale edebilmek amacıyla tam donanımlı hayvan ambulansları hizmete sunduğu kaydedildi. 
Mersin'in gözdesi Tarsus ilçesinde de belediye hayvan ambulansları aracılığıyla kaza geçiren, yaralı hayvanlara anına müdahale ediyor.