EKONOMİ
Giriş Tarihi : 25-11-2021 15:01   Güncelleme : 25-11-2021 15:01

“Tarım Kredileri Revize Edilmeli”

“Tarım Kredileri Revize Edilmeli”

 

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, “Tarım sektörünün en önemli finansman kaynağı olan Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla kullandırılan sübvansiyonlu tarımsal kredilerdeki dekar başına olan üretim baremlerinin yeniden hesaplanarak revize edilmelidir” tespitinde bulundu. 

Mutlu Doğru’nun açıklamasının tam metni:

“İçinde bulunduğumuz dönemde tedarik zincirindeki uluslar arası aksamalar ve yurt içindeki kurların yükselmesi ile gübre, zirai ilaç, mazot ve yem gibi ithal tarımsal girdi fiyatları çok yükseldi. 2022 üretim sezonuna girerken tarımsal girdi fiyatlarının bu kadar yükselmesi neticesinde çiftçimizin üretime devam edebilmesi açısından finansal ihtiyaçları da artacaktır. Bu nedenle tarım sektörünün en önemli finansman kaynağı olan Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla kullandırılan sübvansiyonlu tarımsal kredilerdeki dekar başına olan üretim baremlerinin yeniden hesaplanarak revize edilmesi gerekmektedir. Yeterli ve düşük faizli finansmana erişim, üretim maliyetinin bu kadar yükseldiği bir dönemde kuraklık endişesi de çeken çiftçilerimiz için önemli bir destek olacaktır. 

Zirai ürünlerin her biri için belirlenen kredi baremleri, artan girdi maliyetleri nispetinde arttırılarak, daha önce kredisini kullanmış dahi olsa üreticilerin tümü için faydalandırılmalıdır. Aksi takdirde yeterli üretim finansmanını sağlayamayan çiftçimiz, farklı kanallardan borçlanarak zaten yüksek olan maliyetlerin daha da artmasına neden olacaktır. Türk tarımının finansmanında ve gelişmesinde doğru ve yönlendirici politikalarla çiftçimizin her zaman takdirini kazanmış Ziraat Bankası yönetiminin bu konudaki taleplerimizi olumlu değerlendirerek vakit kaybetmeden hayata geçirmesini beklemekteyiz.“