YAŞAM
Giriş Tarihi : 29-11-2021 09:59   Güncelleme : 29-11-2021 09:59

Adana Topağı Koruma Altında

Adana Topağı Koruma Altında


Dünya Zeytin Günü kapsamında Slow Food Adana Birliği “Bu topak bizim, bu toprak bizim” konulu bir etkinlik düzenledi. Slow Food Adana Birliği ev sahipliğinde düzenlenen etkinliğe Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Kafkas, İzmir Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Araştırma görevlisi Dr. Mehmet Ulaş,  Aler Zeytincilik firması sahibi Erman Önder, Zeytin Dostları Derneği Adana Temsilcisi Murat Öztanrıöver konuşmacı olarak katıldı. Programda konuşan Pırıl Bilici, “Geleceğimiz geçmişimizi korumakla başlar. Biz geçmişimize sahip çıkmaz isek, hiçbir geleceği nesillere teslim edemeyiz.” dedi. 


AMACIMIZ ADANA’YI TANITMAK 
Slow Food Adana Birliği lideri Pırıl Bilici, amaçlarının Adana Topağı zeytinin yaygınlaşması ve Adana’ ya ait bir marka olması yönünde olduğunu ifade etti. Bilici; “Örneğin; bir Bodrum mandalinası nasıl ise, Adana’ya gelen misafirlerimiz Adana topağı zeytinini tadalım demeli. Bizim amacımız Adana’yı tanıtmak, Adana’nın uluslararası platformda yer almasını sağlamak. Biz gönüllü bir birliğiz. Geleceğimiz geçmişimizi korumakla başlar. Biz geçmişimize sahip çıkmaz isek, hiçbir geleceği nesillere teslim edemeyiz. Geçmişimize sahip çıkarak, Adana topağını yaşatırsak, Adana için en güzel şeyi yapmış olacağız.” diye konuştu. 


KÜLTÜREL MİRAS LİSTESİNDE 
Ç.Ü. Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Kafkas, etkinlikte yaptığı konuşmada; zeytinin tarihçesi hakkında bilgiler vererek, “Bilindiği gibi Uluslararası Zeytin Konseyi’nin girişimiyle, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) aldığı karar ile zeytin ağacı kültürel miras listesine eklendi ve 26 Kasım Günü’nün Dünya Zeytin Günü olarak kutlanmasının kararı alındı. 1989 yılından itibaren yoluna devam eden ve temelde yöreye ait ürünlerin korunmasını, gelecek nesillere aktarılmasını sağlayan Slow Food, Adana ve çevresinde nadir kullanılan ve nesli tükenmek üzere olan ürünlerin belirlenmesi, bu ürünlere yönelik bir farkındalık yaratmayı amaçlamaktadır.” dedi.

14 BİN ZEYTİN AĞACIMIZ VAR
500 adet Adana topağı zeytin ağacını işletmesinde koruma altına alan Aler Zeytin ve Zeytinyağı işletmecisi Erman Önder ise “2004-2009 yılları arası devletin verdiği teşviklerle Doğu Akdeniz ve Güney Anadolu Bölgesi’nde ciddi bir zeytin dikimi oldu. Bizde bu teşviklerle zeytin dikimi işine başladık. Bu işi daha profesyonel yapan ülkelere giderek incelmeler yaptık. Çukurova Bölgesi’ne ait 1 kaç tane yerel cins var bunlardan bir tanesi Adana Topağı fazla bilinmiyor. Adana Topağını 500 adet dikmeyle başladık. Şu anda 14 bin zeytin ağacımız var.” şeklinde konuştu.


MİRASIMIZA SAHİP ÇIKALIM 
Adana topağının yüzde 7 ve 10 yağ verimliliği olduğuna dikkat çeken Önder, şunları söyledi: “Adana Topağında yağ anlamında verim düşük olunca, zamanla sofralık zeytin tarafını öğrenmeye başladık. Adana topağı çok ticari bir ürün değil ama çok lezzetli bir ürün. Bölgesinin ismini taşıyan zeytin çeşidi 3 ‘ü geçmez. Adana topağı bölgesinin ismin taşıyan bir cins. O yüzden bahçemizin bir yerinde bu ürünü yeniden yetiştirmemiz lazım. Belki bizde bölgemizin zeytinine sahip çıkarak, önemli bir ticari ürün haline getirebiliriz. Onun için mirasımıza ve Adana topağımıza sahip çıkalım.” 

KORUMA ALTINA ALINMALI 
Zeytin Dostları Derneği Adana Temsilcisi Murat Öztanrıöver, Slow Food Adana yöneticilerine teşekkür ederek, şunları kaydetti: “Bu topak bizim, bu toprak bizim” çok güzel bir söylem. Şu anda en fazla sahip çıkmamız gereken değerleri, kaybetmek üzere olduğumuz bir süreç olduğu için çok daha anlamlı. Ayrıca sektör uzun zamandır böyle bir toplantı yapmamıştı. Çünkü uzun zamandır sektör mutsuz ve umutsuz. Adana Topağı şu anda aslında şehrimizde kalan tek, tek ağaçlardan oluşmakta. Burada tavsiyem bunların koruma altına alınması.”

ZEYTİNCİLİK SEKTÖRÜ MUTSUZ 
Zeytincilik sektörünün mutsuz ve umutsuz insanlardan oluştuğunu ifade eden Öztanrıöver, şöyle devam etti: “Şu anda ağaçlarına bakmayan, bahçesine gitmeyen birçok çiftçimiz var. Üretici diyor ki; ben sana masraf yapacağım sen bana meyve vermiyorsun. Zeytin de diyor ki; sen bana bunları verirsen ben sana meyve vereceğim. Dolayısıyla kısır bir döngü oluştu. Burada bir öneride bulunmak istiyorum. Çukurova Üniversitesi’nde Bornova’dan sonra 86 çeşidin bulunduğu 2. Gen Merkezi’miz var. Bizim acilen burada bir zeytin ve araştırma enstitüsü kurmamız gerekiyor. Çünkü bizim Adana olarak, zeytincilikte endüstriyel eksiğimizi de ortadan kaldıracak.” 

COVİDİ’S X AYAKTA ALKIŞLANDI
Etkinlikte sahne alan Covidi’s X Grubu, izleyenleri hayran bıraktı. Sadece insan sesiyle, enstrüman olmadan “acapella” müzik performansı yapan, Covidi’s X Grubu, Adana yöresine ait birbirinden ilginç eserler seslendirerek, izleyenlerden alkış aldı. Covid kısıtları döneminde, birbirinden yetenekli ve istekli birçok vokalin bir araya gelmesiyle oluşan Grup, ilginç şarkılarının yanı sıra,  sahnede ki enerjisiyle de göz doldurdu.


GENİŞ KATILIM OLDU 

Adana Divan Otel’de gerçekleşen etkinliğe; Yüreğir Belediyesi Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, eşi Raziye Kocaispir,  Biz De Varız Destekleme Derneği Başkanı Esin Parlak, Biz De Varız Destekleme Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Tanır Emre Üzelgeçici ve üyeler, Adana Büyükşehir Belediyesi yöneticileri, Zeytin Dostları Derneği temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri, Kadın Kooperatifleri üyeleri, zeytin ve zeytinyağı üreticileri, öğrenciler, basın mensupları ve çok sayıda davetli katıldı. 


TEŞEKKÜR PLAKETİ 
Konuşmaların ardından sunuma katılan konuklara teşekkür plaketi takdim edildi. Ç.Ü. Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Kafkas’a plaketini Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, Dr. Mehmet Ulaş’a plaketini Mehmet Yaltır,  Zeytin Dostları Derneği Adana Temsilcisi Murat Öztanrıöver’e plaketini Büyükşehir Belediyesi Tarım Daire Başkanı Arif Kamber, Aler Zeytincilik Sahibi Erman Önder’e plaketini Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Müdürü Çağrı Ün, Covidi’s X Grubuna plaket ve teşekkür belgelerini girişimci Efsun Gürenli takdim etti.