DÜNYA
Giriş Tarihi : 08-12-2021 18:03   Güncelleme : 08-12-2021 18:03

Sarraf’ın Yeni Adı: John Kaplan

Sarraf’ın Yeni Adı: John Kaplan


ABD'de itirafçı olduktan sonra tahliye edilen ve daha sonra adını değiştirdiği, bir binicilik merkezi kurduğu iddiasıyla gündeme gelen Rıza Sarraf'a ilişkin yeni fotoğraflar yayımlandı.

ABD Organize Suç ve Yolsuzluk Raporlama Projesi (Organized Crime and Corruption Reporting Project), Law&Crime ve Miami Herald’ın ortaklaşa yürüttüğü araştırma kapsamında, Rıza Sarraf’ın eski suç ağıyla bağlantısının devam ettiği ve Türkiye’den çok sayıda olağandışı banka havalesi aldığı öne sürüldü. Sarraf’ın sahte kimlik kullanarak safkan atlara ve binicilik tesisine yatırım yaptığı, dolandırıcılık ve kara para aklama işlerini sürdürdüğü öne sürüldü.

3,6 milyon dolarlık evde yaşıyor

Sözcü'nün aktardığı habere göre; muhabirler 38 yaşındaki Sarraf’ı Miami’deki Coconut Grove’a kadar takip etti. Sarraf’ın Park Grove apartmanlarının otoparkında volta atarken cep telefonunda yüksek sesle Türkçe konuştuğu da belirlendi. Daha sonra Sarraf’ın şoförlü bir Cadillac’a binerek bölgeden ayrıldığı bildirildi. Sarraf'ın şu sıralar Miami'de Biscayne Körfezi manzaralı ultra lüks bir gökdelende 3.6 milyon dolarlık evde oturduğu belirtildi. ABD Senatosu Finans Komitesi Başkanı Ron Wyden, konuyla ilgili "Bu, ABD tarihindeki en büyük yaptırım-kaçırma planıydı ve ABD finans sisteminin Rıza Sarraf ve plana dahil olan diğer ortak komplocular için uygunsuz işlemleri kolaylaştırmak için kullanılması olasılığı, ABD yetkililerinin dikkatini çekiyor" dedi. Haberde, Sarraf’ın iki avukatının müvekkillerinin onun savunma anlaşmasına uyduğunu ve faaliyetlerinin “tüm maddi yönlerinin” hükümet tarafından bilindiğini söylediği ifadelerine de yer verildi. ABD’li yetkililer, Sarraf’ın yeni hayatı hakkında endişeleri olup olmadığı veya servetinin bir kuruşunu teslim edip etmediği sorulduğunda yorum yapmaktan kaçındı. Sarraf’ın hukuk ekibi de iddialara yanıt vermeyi reddetti.

Eski hayatıyla bağlantıları 

Sarraf’ın 2017’deki savunma anlaşmasından sadece bir hafta sonra, şirket kayıtları, yakın çevresinin önemli bir üyesi olan İranlı patron Amir Fathrazi’nin yeni bir Türk şirketi kurduğunu gösteriyor. Kurucu başkanı, Aralık 2017’de Sarraf’ın savunmasına yardımcı olmak için New York’a taşınan bir Türk avukatın kardeşi Sami Al-Bazz’dı. Kara para aklayıcının işlerine aşina olan kişiler, avukat Şems Al-Bazz’ın şimdi Sarraf’ın kişisel avukatı olarak çalıştığını söylüyor. Ancak Miami Herald’ın mikrofon uzattığı avukatlar soruları yanıtlamaktan kaçındı. New York’un Güney Bölgesi’nde karmaşık ceza davalarına bakan emekli bir ABD Başsavcı yardımcısı Peter Sprung, Sarraf’ın eski meslektaşlarıyla devam eden temasının, kendisini Halkbank’a karşı tanık olarak kullanmayı planlayan savcılar için büyük sorunlara yol açabileceğini söyledi. Sprung, "Sarraf’ın dürüst olmayan veya hileli hareket ettiği veya bilinen suçlularla bağlantılı olduğu veya daha da kötüsü bir suç işlediği ortaya çıkarsa, bu onun bir işbirlikçi olarak yararlılığını ciddi şekilde baltalayacaktır. Halkbank davası için ne kadar önemli olduğuna bağlı olarak, o davaya ağır zarar verebilir" dedi.

130 yıl hapis cezasına çarptırılabilir 

Sprung, Sarraf’ın Adalet Bakanlığı’nın anlaşmanın şartlarını ihlal ettiğini belirlemesi halinde 130 yıl hapis cezasına çarptırılabileceğini ve tamamen yeni suçlamalarla karşı karşıya kalabileceğini de sözlerine ekledi. Sarraf’ın New York merkezli ceza savunma avukatı Robert Anello, Sarraf’ın savunma anlaşmasından bu yana uygunsuz ilişkilere karıştığı yönündeki herhangi bir öneriyi reddetmenin ötesinde müvekkili hakkında detay vermekten kaçındı. Anello, "Sayın Sarraf’ın son birkaç yıldır yaptıklarının tüm maddi yönleri hükümet tarafından biliniyor" dedi. Sarraf’ın Miami’deki lüks yaşam tarzının, Türkiye’deki şirketlerden ve kişilerden uluslararası banka havaleleriyle finanse edildiği iddia edildi. OCCRP araştırmasına göre bu paralar yine paravan şirketler üzerinden Türkiye'den ABD'ye aktarılıyor. Bu isimler arasında Türkiye’den Suat Aktaş da yer alıyor. Temmuz 2020’de Aktaş’ın, Sarraf’ın Portekiz’de yaşayan eski kiralık evinin sahibine 78 bin dolar gönderdiği belirlendi. Beş gün sonra Aktaş, Sarraf adına Güney Floridalı bir iç mimara 10 bin dolar havale etti. Kullanılan banka ise Standard Chartered Bank’ın Manhattan şubesi, yani Sarraf’ın daha önce milyarlarca dolar işlem yaptığı banka…

'Kendisini 'John Kaplan' olarak tanıştırdı' 

Floridalı iç mimarın iddiasına göre, Miami’nin kuzeybatısındaki Davie’de bir eve taşınan Sarraf, kendisini ‘John Kaplan’ olarak tanıştırdı ve Türkiye’den geldiğini söyledi. Habere göre, Temmuz 2020’de, Sarraf’ın atları taşımak için tuttuğu Floridalı bir adama, İstanbul merkezli bir otomotiv şirketi muhasebecisi Uğur Kolcu tarafından 1.600 dolarlık Western Union banka havalesi yapıldı. Ertesi ay, Erhan Okçuoğlu adlı bir adam, Türkiye’den Wellington, Florida’ya 3350 dolar havale etti, at eğitmeni ve binicilik antrenörü Endel Ots, Sarraf’ın eski kız arkadaşına verdiği binicilik dersleri için ödeme aldığını doğruladı. Türkiye’ye ulaşan Okçuoğlu, Sarraf’ı tanımadığını ve kendisine asla para transfer etmediğini iddia etti.

Whatsapp fotoğrafı da yayınlandı 

Sarraf, uluslararası banka havaleleriyle ödeme yapmadığı zamanlarda, firması Sarraf’ın savunmasının yaptırımları ihlal eden kısmını yöneten avukat Erich C. Ferrari adını taşıyan yüksek limitli platin American Express kartı kullandı. Yapılan araştırmada yalnızca Sarraf’ın hayat şartlarına değil, Whatsapp fotoğrafına bile bakılmış. Fotoğrafta, yüz binlerce dolara satılan bir Richard Mille İsviçre saatinin belirgin bir şekilde gösterilmesi de dikkat çekiyor.

AdminAdmin