EKONOMİ
Giriş Tarihi : 21-12-2021 08:27   Güncelleme : 21-12-2021 08:27

Halisçelik: Görev Zararı Doğar!

Halisçelik: Görev Zararı Doğar!


Dün 18 seviyesini aşarak rekor kıran dolar ve euro, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı önlemlerin ardından sert bir düşüş kaydetti. 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bugünkü kabine toplantısı sonrası ‘yeni ekonomik tedbirler’i duyurduğunu ifade ederek şunları kaydetmişti

“Tasarruflarını değerlendirirken kurdaki yükselişten kaynaklanan kaygılarını gidermek isteyen vatandaşlarımıza yeni bir finansal alternatif sunuyoruz. Bu yeni araç şöyle işleyecek: İnsanlarımızın bankadaki TL varlığını, mevduat kazancı kur artışından yüksekse bu getiriyi elde edecek. Kur getirisi mevduat kazancının üstünde ise aradaki fark doğrudan vatandaşımıza ödenecek bu kazanç stopaj vergisinden muaf tutulacak. 

Bundan sonra hiç kimse kur daha yüksek olacak diye mevduatını TL’den dövize geçirmesine ihtiyaç kalmayacak. Döviz kurundaki dalgalanma sebebiyle fiyat vermekte zorlanan ihracatçı firmalarımıza doğrudan Merkez Bankası aracılığıyla ileri vadeli kur rakamı verilecek.”

GENEL SEKRETER HALİSÇELİK, KARARI YORUMLADI 

Adana Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ergül Halisçelik, sosyal medya hesabından bu kararın görev zararı doğurabileceğini ileri sürdü. 

Halisçelik’in o sözleri: 

“Yürütme organı, kendisine yasalarca verilen yetkiyi kullanarak bazı mal ve hizmetlerin fiyatlarını olması gereken fiyatın altında belirleyebilmekte ve piyasaya sunulmasını sağlayabilmektedir.

Bu şekilde, çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarının bütçelerinde ortaya çıkan zararlara görev zararı denir.

Bu görev zararı HAZİNE tarafından hesaplanarak ilgili KİT’lere ödenir.

Bugün açıklanan “mevduat getirisi kur getirisinden az ise fark ödenmesi”, getiri garantili, dövize endeksli bono satışı da HAZİNE tarafından üstlenilecek bir görev zararıdır.

Ancak örtülü faiz artışından kaynaklanan bu görev zararı bir tür SERVET TRANSFERİDİR ve maliyeti maalesef yoksullaşan VATANDAŞIN ödeyeceği vergiler tarafından finanse edilecektir. “